Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto wspiera zawodowe wybory młodych krakowian

Krakowski Ośrodek Kariery, specjalizujący się w doradztwie zawodowym, do wachlarza ciekawych projektów realizowanych z dziećmi i młodzieżą dodaje kolejną inicjatywę – Kuźnię Zawodowców. Wszystkie przedsięwzięcia łączy jeden cel: wsparcie uczniów wybierających ścieżkę kariery, m.in. poprzez pokazanie oferty i możliwości nauki w krakowskich szkołach technicznych i branżowych.

Krakowski Ośrodek Kariery
Fot. materiały prasowe

Od września 2021 r. pod nazwą Krakowski Ośrodek Kariery działa miejska specjalistyczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna przy ulicy Popławskiego – w ciągu dwóch lat placówce udało się uruchomić kilka programów z zakresu doradztwa zawodowego, które po etapie pilotażu weszły na stałe do oferty krakowskiej edukacji. Ich zaletą, a zarazem kluczem do sukcesu okazała się warsztatowa forma, zakładająca aktywny udział uczestników, oraz przekazywanie wiedzy w zakresie dostosowanym do konkretnych grup wiekowych: od kilkulatków do nastolatków.

I tak przedszkolaki mogą wziąć udział w edukacyjnej zabawie pod nazwą „Wędrówka po świecie zawodów” – warsztaty organizowane na terenie szkół branżowych i technicznych mają na celu zapoznanie dzieci z zawodami znanymi im z najbliższego otoczenia (jak piekarz, mechanik, fryzjer, kucharz, cukiernik czy elektryk). Równolegle nauczyciele przedszkoli  szkolą się m.in. z pisania scenariuszy zajęć dotyczących preorientacji zawodowej, które następnie sami przeprowadzają na terenie swoich placówek.

Z myślą o uczniach szkół podstawowych uczęszczających do klas VII i VIII powstał program „Rajd po fach” – na tym etapie nauki młodzież przygotowuje się do wyboru dalszej ścieżki kształcenia, zastanawia się, w którym kierunku pójść – ogólnym czy technicznym, oraz jak zaplanować swój rozwój, żeby wykorzystać w nim naturalne predyspozycje i zainteresowania. Młodzi poszukują więc aktualnej i szczegółowej informacji o ofercie szkół ponadpodstawowych, dostępnych kierunkach nauki oraz szansach, jakie dany zawód czy specjalizacja dają na rynku pracy. Dlatego wizyta w szkołach technicznych i branżowych to dla nich idealna okazja, by poznać nowe zawody, porównać różne możliwości, odwiedzić szkolne warsztaty i laboratoria. Inną formą wsparcia są spotkania z dyrektorami, pedagogami i doradcami zawodowymi ze szkół branżowych i technicznych, podczas których można zasięgnąć porady i porozmawiać o swoich planach i oczekiwaniach.

Do absolwentów szkół podstawowych, którzy wybrali szkoły techniczne i branżowe, adresowany jest program „Startuj po marzenia, stwórz swój start-up”, który ma rozwijać takie postawy jak przedsiębiorczość i kreatywność w działaniu. Cykliczne warsztaty, m.in. w formie grywalizacji, przygotowują młodzież do samodzielnej aktywności zawodowej, a mentorami i tutorami są przedstawiciele biznesu. Uczestnicy uczą się konstruować biznesplan i poznają zasady autoprezentacji. Finałem jest konkurs, w którym biorą udział projekty start-upów przygotowane przez zespoły uczniów. Ważnym elementem jest wypracowanie u uczestników umiejętności pracy w grupie, poczucia sprawczości i odpowiedzialności za własne wybory zawodowe.

Na nowy rok szkolny 2023/2024 KOK przygotował też pilotaż programu adresowanego do młodszych uczniów szkół podstawowych – z klas IV–VI. Nosi on nazwę „Kuźnia zawodowców”.

Więcej na stronie internetowej poradniakrakow.com.pl.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-26
Data aktualizacji: 2023-10-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź