Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta

W niedzielę, 24 września, odbył się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mieli do pokonania około 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS

W czwartek, 21 września, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora wydarzenia – odbyła się konferencja prasowa przed tym wyjątkowym biegiem górskim w centrum dużego miasta.

W trakcie konferencji pokazane zostały oficjalne koszulki techniczne marki ASICS, zaprezentowano także medal, jaki za linią mety zawiśnie na szyi każdej osoby, która ukończy bieg.

Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku. Zobacz zapis relacji.

To jedyny w Polsce bieg górski w centrum dużego miasta, jego około 13-kilometrowa trasa z różnicą wzniesień 160 m łączy trzy krakowskie kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego oraz prowadzi zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni.

Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, której trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

Bieganie w wyjątkowej scenerii – bulwarami wiślanymi z widokiem na wspaniałe zabytki czy w Lasku Wolskim – stało się ogromnym magnesem dla amatorów tej najpopularniejszej formy czynnego wypoczynku. Wzdłuż trasy znajdują się liczne atrakcje turystyczne Krakowa, oprócz kopców również kładka im. o. Bernatka, kościół na Skałce, Wawel, klasztor sióstr norbertanek. Wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę – jak Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ale też urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę. Z uwagi na remont ul. Kościuszki, w tym roku nastąpiła korekta środkowej części tradycyjnego przebiegu trasy.

Autorem rekordu trasy jest Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (mający na swoim koncie m.in. triumfy w 3. i 4. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego) – 40 minut i 4 sekundy w 2017 roku.

Posiadaczką najlepszego rezultatu w kategorii kobiet jest reprezentująca Mołdawię olimpijka z Rio de Janeiro, triumfatorka 17. i 19. edycji Cracovia Maraton, Lilia Fiskowicz, która w 2021 roku uzyskując czas 46 minut i 59 sekund poprawiła o 13 sekund wcześniejszy, własny rekord trasy z 2016 roku.

Rekord frekwencji padł w 2019 roku, kiedy 13. edycję biegu ukończyło 2971 zawodniczek i zawodników.

 

Start PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców nastąpi w niedzielę, 24 września o godz. 10.30 ze Wzgórza Lasoty pod Kopcem Krakusa, meta na Wzgórzu Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego. Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 2 godziny. W biegu biorą udział osoby od 18. roku życia i starsze.

Wśród dotychczas zgłoszonych zawodników faworytów można upatrywać we wspomnianej rekordzistce trasy Lilii Fiskowicz, ubiegłorocznym triumfatorze Davidzie Kiprono Metto, mającym też na koncie m.in. wygraną w 19. Cracovia Maraton czy drugie miejsca w 20. Cracovia Maraton oraz 5. i 8. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Kenijczykowi z pewnością będzie chciał się zrewanżować drugi przed rokiem Tomasz Grycko – zwycięzca z 2018 i 2019 roku, drugi zawodnik 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Broni nie składa również wspomniany Andrzej Lachowski. Start zapowiedziała też m.in. Philice Cheboriot Kipkerio – triumfatorka tegorocznych 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX i półmaratonu w Budapeszcie.

W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn do zdobycia są nagrody pieniężne, a w kategoriach wiekowych nagrody rzeczowe – w obu przypadkach dla pierwszych trójek zawodniczek i zawodników.

W związku z organizacją biegu, wprowadzone zostaną niewielkie zmiany w organizacji ruchu. Zobacz informacje na ten temat, a także o specjalnym transporcie dla zawodników i kibiców.

Zwycięzcy i zwyciężczynie dotychczasowych edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim: 2007 – Artur Osman (Polska) i Dorota Ustianowska (Polska), 2008 – Siergiej Fiskowicz (Ukraina) i Dorota Ustianowska (Polska), 2009 – Nikołaj Riabinin (Rosja) i Anastazja Padalińska (Białoruś), 2010 – Leonid Rybak (Ukraina) i Ilona Barwanowa (Ukraina), 2011 – Dariusz Kruczkowski (Polska) i Alena Berasniowa (Białoruś), 2012 – Samuel Kemboi Rutto (Kenia) i Ewa Kucharska (Polska), 2013 – Taras Salo (Ukraina) i Anastazja Daszkiewicz (Białoruś), 2014 – Artur Kern i Ewa Kucharska, 2015 – Sergii Rybak (Ukraina) i Paulina Golec, 2016 – Szymon Kulka i Lilia Fiskowicz (Mołdawia), 2017 – Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo i Stellah Jepngetich Barsosio (oboje Kenia), 2018 – Tomasz Grycko (Polska) i Katarzyna Broniatowska (Polska), 2019 – Tomasz Grycko (Polska) i Katarzyna Broniatowska (Polska), 2021 – Patryk Stypułkowski (Polska) i Lilia Fiskowicz (Mołdawia), 2022 – David Kiprono Metto (Kenia) i Wiktoria Kaluzna (Ukraina).

Program PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców:

  • 9.50 Powitanie uczestników (Kopiec Krakusa)
  • 10.00  Wspólna rozgrzewka(zbiórka w okolicy startu – pod Kopcem Krakusa)
  • 10.20 Otwarcie imprezy (Kopiec Krakusa)
  • 10.30 Start zawodników (Kopiec Krakusa)
  • 11.10-11.15 Planowane pojawienie się na mecie zwycięzcy (Kopiec Piłsudskiego)
  • 11.40 Dekoracje zawodników w klasyfikacji generalnej (Kopiec Piłsudskiego)
  • 11.50 Dekoracje w II  Biegu Górskim Leśników
  • 12.30 Zamknięcie trasy (Kopiec Piłsudskiego)
  • 13.00 Zakończenie imprezy (Kopiec Piłsudskiego)

Zobacz ważne i przydatne informacje dla uczestników i kibiców.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-21
Data aktualizacji: 2023-09-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź