Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gala rozdania statuetek Miłosiernego Samarytanina 2023

Dziś, 22 września, o godz. 18.00, w kinie Kijów odbędzie się uroczysta gala wręczenia Oskarów Miłosierdzia w ramach ogólnopolskiego plebiscytu „Samarytanin Roku”. Wydarzenie objął patronatem honorowym prezydent Krakowa. Gali towarzyszyć będzie koncert Piotra Cugowskiego. Wstęp wolny.

Fot. pexels.com

Wręczenie statuetek zamyka ogólnopolski plebiscyt „Miłosierny Samarytanin Roku 2023”. Do plebiscytu zgłoszono około 80 kandydatów. Kapituła, w której skład wchodzą m.in. prof. Janusz Skalski, oraz lekarze i wolontariusze, przyznała sześć wyróżnień i osiem statuetek.

Laureaci w kategorii „Osoba bezinteresownie niosąca pomoc drugiemu człowiekowi”

 • Grażyna Sławińska, 33-letnia wolontariuszka straciła nogę podczas obstrzału w Bachmucie. Informacje o ciężko rannej krakowiance, która z chlebem i zupą dotarła do linii frontu, w mig pojawiła się we wszystkich mediach.
  Wolontariuszy działających tuż przy linii frontu wbrew pozorom nie jest wielu, o kobietach nie wspominając. Należy mieć determinację, ogromną wolę, siłę, odwagę i misję pomagania, aby działać w nieustannym zagrożeniu. Niedołężni, samotni, niepełnosprawni, starsi – kto nie jest w stanie wyjść z domu, spakować się i uciec. Zostają sam na sam z wojną. Krakowianka przyjechała z pomocą do nich.
 • Katarzyna Konewecka–Hołuj, założycielka fundacji „Piękne Anioły”. Mistrzyni w odnajdywaniu w różnych zakątkach Polski ludzi, którzy są na najgorszym etapie swojego życia. Kiedy im się wydaje, że przed sobą mają już tylko ścianę.
  Twierdzi, że doświadczenie i mądrość życiowa pomogły wyznaczyć jej drogę, na której kłótnie z niesprawiedliwością świata pozbawione są sensu. Woli skupić się na służbie na rzecz drugiego człowieka. Na tym polu gotowa jest na wiele – po to, by nieść iskierkę nadziei dzieciom mieszkającym w rozpadających się domach, w miejscach zapomnianych przez ludzi i Boga.
 • ks. Jarosław Magierski jest inicjatorem i koordynatorem pierwszego w Kościele w Polsce duszpasterstwa i strefy wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym oraz rodzin w żałobie po samobójczej śmierci bliskiej osoby – Papageno Team. Przekonuje żyć tych co chcą z życiem się pożegnać.
  Jako suicydolog i psychotraumatolog czynnie wspiera oraz organizuje sieć wsparcia, która obejmuje kolejne regiony Polski. W jej ramach prowadzone są rekolekcje wsparcia dla rodziców po samobójczej śmierci dziecka oraz warsztaty i webinary. Ważna sprawa, bo potrzebujących opieki i troski jest coraz więcej.
 • Grzegorz Krawczyk gdyby zechciał co roku być sołtysem innej wsi, Polska byłaby lepsza, a Polacy szczęśliwsi. Mieszkańcy Lachowic mogą się czuć wyróżnieni, bo mają wyjątkowego sołtysa-społecznika.
  Jest przykładem bezinteresowności i determinacji w trosce o potrzebujących. Chętnie pomaga ubogim, chorym, potrzebującym, uwikłanym w nałogi, niepełnosprawnym i nieporadnym życiowo. Jest założycielem i prezesem Gminnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża, Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz Parafialnego Zespołu Caritas, poprzez które wspiera najbardziej potrzebujących. Odpowiada na każdą prośbę, a każdy jego apel o pomoc uruchamia lawinę dobrych serc, które oferują wsparcie finansowe dla potrzebujących, pomoc w organizacyjną i rzeczową.

Medycy godni uznania

Co roku statuetkę Miłosiernego Samarytanina otrzymuje też przedstawiciel środowiska medycznego. W tym roku uczestnicy plebiscytu głosowali na Lucynę Marciniak, Jonasza Waśko, Jolantę Stokłosę i Jakuba Sieczko.

 • Lucyna Marciniak: Dla doktor Lucyny Marciniak zawód lekarza nie jest jedynie wykonywaniem obowiązków służbowych – to wrażliwa i empatyczna osoba, gotowa nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Nie interesował jej kolor skóry, wyznanie, cel migracji. Pomagała tam, gdzie była potrzeba. Lucyna Marciniak, kierowniczka Gminnego Ośrodka Zdrowia w Białowieży mieszka na skraju Puszczy Białowieskiej, tuż obok ścisłego rezerwatu. Po ogłoszeniu stanu wyjątkowego na obszarze przygranicznym z Białorusią była tam jedynym lekarzem.
 • Jolanta Stokłosa, wieloletni prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”. Nie zmienia miejsca swojej pracy od lat. Mimo że dzień w dzień w miejscu jej pracy umierają ludzie. Przed tym cierpią, żegnają się ze swoimi bliskimi, przygotowują się do odejścia z tego świata. Jolanta Stokłosa była wśród tych kto zakładał pierwsze Hospicjum w Krakowie, jest niezmiennie jego prezeską. Pozostała wierna swoim pacjentom, ich rodzinom, wolontariuszom, którzy nigdy nie pozostali bez porady co robić.
 • Jonasz Waśko, pielęgniarz i ratownik ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Maj 2023 roku. Jonasz jechał hulajnogą wzdłuż Wisły. Wracał z pracy, po drodze miał odebrać córkę ze szkoły. Uważny pielęgniarz spostrzegł mężczyznę w rzece usiłującego ratować dziecko. Wskoczył natychmiast do wody, pomógł wyciągnąć chłopca, reanimował go w wodzie. To nie pierwsza taka interwencja z udziałem Jonasza. O jego czynie koledzy i koleżanki w pracy dowiedzieli się dopiero po tym jak strażacy wysłali do szpitala list gratulacyjny.
 • Jakub Sieczko, założyciel Medyków na Granicy. Był inspiratorem i koordynatorem grupy osób z wykształceniem medycznym, którzy w największym kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej pomagali migrantom. To dzięki niemu udało się uratować kilkadziesiąt ludzkich istnień. Pomagać nie jest łatwo w żadnych okolicznościach, ale w sytuacji potężnego kryzysu humanitarnego, który wciąż trwa na granicy polsko-białoruskiej, jest jeszcze trudniej. Jakub Sieczko pokazał, że można stworzyć zespół, znaleźć ludzi i sposób, aby nieść pomoc, życie, zdrowie i nadzieję.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-21
Data aktualizacji: 2023-09-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź