Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

KształtujMY proklimatyczne nawyki transportowe

Za nami Europejski Tydzień Mobilności. Z tej okazji zaprezentowaliśmy kolejną z grafik z cyklu „Unikaj–Zastąp–Ulepsz” – tym razem zachęcającą do zmiany naszych codziennych nawyków transportowych. Wszystko po to, by ograniczyć ślad węglowy, zanieczyszczenie potwierdza pochodzące z transportu, a także pozytywnie wpływać na zdrowie i komfort życia mieszkańców.

KształtujMY proklimatyczne nawyki transportowe
Fot. krakow.pl

Przede wszystkim zachęcamy do tego, by wybierać niskoemisyjne środki transportu. Rower jako alternatywny do samochodu czy komunikacji zbiorowej środek transportu z każdym rokiem zyskuje na popularności. W mieście dostępna jest szeroka sieć bezpiecznych dróg i ścieżek rowerowych. Wystartował również system długoterminowego wynajmu rowerów, a pierwsze egzemplarze trafiły już do użytkowników. Z myślą o bezpieczeństwie krakowskich rowerzystów od lat organizowane są akcje bezpłatnych kontroli rowerowych, podczas których sprawdzany jest stan techniczny jednośladów. Do 7 października trwa druga edycja tegorocznych kontroli rowerowych. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem kontroli.

Sceptyków komunikacji zbiorowej zachęcaliśmy, by skorzystać z „Europejskiego dnia bez samochodu”, który przypadł na 22 września. Tego dnia każdy podróżujący po mieście transportem zbiorowym był uprawniony do bezpłatnego przejazdu.

Innymi rozwiązaniami, które proponujemy w tym cyklu „Unikaj–Zastąp–Ulepsz” jest carpooling, polegający na wspólnych podróżach z innymi przemieszczającymi się na tej samej trasie, dzięki czemu ograniczamy udział w ruchu samochodowym pojazdów, w których podróżuje tylko jedna osoba.

Wartym rozważenia rozwiązaniem jest także korzystanie z parkingów Park&Ride. Obecnie w Krakowie dostępnych jest sześć takich parkingów, zlokalizowanych w rejonach pętli tramwajowych i ważniejszych punktów przesiadkowych. Atutem systemu P+R jest możliwość kontynuowania podróży na podstawie zakupionego biletu parkingowego. Wjazd na parkingi w systemie P+R dla posiadaczy ważnego biletu komunikacji miejskiej, który zapisany jest na elektronicznym nośniku Krakowskiej Karty Miejskiej, Karty Krakowskiej lub Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej jest bezpłatny.

pokaż metkę
Autor: Marta Kawecka
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-21
Data aktualizacji: 2023-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź