Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Galeria van Rij zaprasza na spotkanie poświęcone Lubomirowi Tomaszewskiemu

Lubomir Tomaszewski znany jest w Polsce głównie z porcelanowych figurek, które projektował dla legendarnej fabryki w Ćmielowie. Eleganckie i lekkie, zdobiły polskie mieszkania już w latach 50. i 60. Są produkowane także dzisiaj i wciąż nie wychodzą z mody. Dziś, 12 października w krakowskiej Galerii van Rij odbędzie się spotkanie z Katarzyną Rij, współautorką biografii wybitnego twórcy, nazywanego legendą ćmielowskiego dizajnu.

Fot. Materiały organizatorów

Podobny status jak słynne porcelanowe figurki mają dziś unikalne w skali światowej serwisy do kawy Ina oraz Dorota. To jednak tylko niewielki wycinek twórczości Lubomira Tomaszewskiego. Mniej znane są losy i twórczość artysty po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1966 r. A warto wiedzieć, że praca wykładowcy na uczelni artystycznej w Bridgeport dała mu swobodę tworzenia. Za oceanem malował obrazy ogniem i dymem, ale największą sławę przyniosły mu rzeźby w kamieniu, drewnie i metalu. Tomaszewski zdobył w Stanach miano „rzeźbiarza ruchu”.

Dziś, 12 października o godz. 17.30 w Galerii van Rij przy ul. Morsztynowskiej 1 odbędzie się spotkanie z Katarzyną Rij, która przybliży sylwetkę wybitnego twórcy i jego działalność artystyczną, a także ich wieloletnią współpracę i przyjaźń. Tomaszewski i Rij poznali się w 2004 r. Artysta niewiele później powiedział o Katarzynie Rij: „Jest kimś, kto rozumie moją sztukę”. Te słowa zachęciły ją do napisania biografii artysty Lubomira Tomaszewskiego (której współautorem jest Jerzym Wlazło) zatytułowanej „Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach”.

Wydarzenie będzie także okazją do zaprezentowania najbardziej ikonicznych prac twórcy oraz innych „kultowych” projektów z lat 60. XX w., powstałych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Są one produkowane do dziś w fabryce AS Ćmielów, a Galeria van Rij jest jedynym miejscem w Krakowie, gdzie na co dzień można podziwiać ich ogromną kolekcję.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu można znaleźć tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-20
Data aktualizacji: 2023-10-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź