Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Polski Alarm Smogowy z szansą na „Ekologicznego Nobla”

Polski Alarm Smogowy znalazł się w grupie 15 finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards. Wyróżnienie nazywane również „Ekologicznym Noblem” zostało ustanowione przez księcia Williama w 2020 roku, aby wesprzeć i wypromować organizacje poszukujące rozwiązań najbardziej palących problemów środowiskowych. Polski Alarm Smogowy jest jedynym finalistą z Europy Środkowej i Wschodniej.

Nagroda Earthshot Prize Awards jest przyznawana w pięciu kategoriach: powietrze, klimat, bioróżnorodność, oceany i odpady. W każdej z nich, spośród ponad tysiąca zgłoszeń, wybranych zostało trzech finalistów. 19 września nominacje przedstawił książę William na szczycie Earthshot Innovation Summit w Nowym Jorku.

Polski Alarm Smogowy został nominowany w kategorii powietrze za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii społecznych na rzecz poprawy jakości powietrza. Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma milion funtów na prowadzenie dalszych działań proekologicznych. O przyznaniu nagrody zadecyduje kapituła, w której skład wchodzą m.in.: książę William, sir David Attenborough, Christiana Figueres, królowa Jordanii Rania Al Abdullah oraz Cate Blanchett. Ich decyzję poznamy 7 listopada podczas ceremonii wręczenia Earthshot Prize Awards w Singapurze.

Przypomnijmy, Polski Alarm Smogowy to ruch zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych. Reformy na rzecz czystego powietrza, do jakich dążyła ta organizacja to m.in. uchwały antysmogowe, zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych oraz programy wsparcia finansowego modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji domów.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Misiewicz
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-20
Data aktualizacji: 2023-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź