Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zapraszamy na Dzień Otwarty Notariatu

„Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach” – tak brzmi temat 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się dziś, 18 listopada, w godz. 10.00–16.00. Notariusze w 19 miastach w Polsce będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie w wyznaczonych lokalizacjach, telefonicznie, na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo.

Fot. Materiały organizatorów

W Krakowie, w formie stacjonarnej, informacje będą udzielane przez notariuszy w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25). W formie online: w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie – dla Krakowa i okolic pod numerem telefonu stacjonarnego, który zostanie podany na plakatach, na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu Porozmawiaj z Notariuszem.

Zapraszamy mieszkańców Krakowa i okolic do skorzystania z tej ogólnopolskiej akcji poradniczo-edukacyjnej organizowanej przez samorząd notarialny.

Porozmawiaj z notariuszem nie tyko o zmianach w prawie spadkowym

Podczas wydarzenia notariusze będą udzielali informacji prawnych z zakresu spraw, które na co dzień można załatwić w każdej kancelarii notarialnej. Spotkanie informacyjne z notariuszem zawsze jest bezpłatne i warto z niego skorzystać w szczególności np.: gdy w grę wchodzi przekazanie majątku, przyjęcie lub odrzucenie spadku. Nieustanne zmiany w przepisach i ciągle niewystarczająca wiedza o prawach i obowiązkach związanych z bezpiecznym dysponowaniem własnym majątkiem skłania samorząd notarialny do kontynuowania tej akcji edukacyjnej odbywającej się nieprzerwanie od 14 lat.

Notariusze edukują prawnie przez cały rok

Organizowany od 2010 r. Dzień Otwarty Notariatu to jedna z trzech akcji edukacyjnych prowadzonych przez samorząd notarialny. W roku akademickim 2023/24 notariusze w całej Polsce już po raz ósmy angażują się w akcję „Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku”, przybliżając seniorom wybrane czynności notarialne pozwalające im bezpiecznie dokonywać czynności prawnych, szczególnie tych związanych z przekazywaniem majątku.

We wrześniu br. wystartowała nowa akcja edukacyjna „Notariusz w szkole – wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych”. Jej celem jest przybliżenie młodym ludziom specyfiki zawodu notariusza, czynności notarialnych, których po osiągnięciu pełnoletności będą dokonywać w swoim imieniu, oraz uświadomienie, że za swoje decyzje będą ponosić pełną odpowiedzialność.

– Warto także wiedzieć, że bezpłatnych informacji prawnych notariusze udzielają przez cały rok w kancelariach notarialnych przy dokonywaniu czynności notarialnej. Wynika to ze specyfiki zawodu i obowiązku notariusza pozostania bezstronnym oraz zadbania o bezpieczeństwo prawne wszystkich stron czynności notarialnej. Tym m.in. notariusze różnią się od adwokatów czy radców prawnych, których zadaniem jest dbanie o interesy reprezentowanej strony – podsumował not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Patronat lokalny nad akcją objął Urząd Miasta Krakowa.

Więcej informacji na ulotce. Pobierz w wersji PDF.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-07-20
Data aktualizacji: 2023-11-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź