Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rodzinne spotkanie z Szymborską – wydarzenia dla dzieci na Festiwalu Miłosza

Rodzinny piknik poetycki to specjalne wydarzenie na festiwalowej mapie. Podczas niedzielnego pikniku, który rozpocznie się dzisiaj, 9 lipca, o godz. 11.00 w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej, organizatorzy zabiorą dzieci w poetycką podróż dzięki „Slamikowi” – slamowi poetyckiemu dla najmłodszych i warsztatom kreatywnym. Dla nieco starszych przygotowano warsztaty z wyklejanek-kolaży à la Szymborska. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują zapisy.

Fot. materiały organizatorów

Po pierwsze, jedyny taki dziecięcy slam poetycki, czyli „Slamik”. Wszyscy mali uczestnicy proszeni są o przyniesienie krótkich przykładów twórczości poetyckiej (własnej, cudzej bądź Szymborskiej). Dla tych co zapomną, wiadomo – zapomina się, przygotowano zestawy ratowniczo-poetyckie. To będzie poetycka rozgrzewka, bez żadnych udziwnień i wygłupów – po prostu czytanie (tak, do prawdziwego mikrofonu, tak, prawdziwych wierszy).

Po drugie, danie główne: mobile poetyckie, na które przepis jest prosty: szlachetne materiały – drewno, miedź, papier czerpany i poezja. Coś pomiędzy tellurionem (to maszyna pokazująca ruch Ziemi względem Księżyca i Słońca), a zabawką wieszaną nad dziecięcym łóżeczkiem, tyle że z wierszami, których słowa zmieniać będą względem siebie położenie, tworząc nowe utwory.

W to rozbudzające wyobraźnię i niezwykle złożone wydarzenie wprowadzi obecnych sam Michał Rusinek. Opowie o stosunku Wisławy Szymborskiej nie tylko do machin poetyckich, ale zabawek w ogóle. Udzieli też kilku wskazówek dla uczestników „Slamiku”, dzieląc się z zebranymi tajnikami trudnej sztuki deklamacji.

W tym samym czasie uczestnicy nieco starsi zaproszeni zostaną przez Natalię Derewicz do twórczej pracy nad wyklejanko-kolażami à la Szymborska. Czynność to o tyle satysfakcjonująca, że zachwycające efekty są w zasięgu właściwie każdej ręki (jak wiadomo z wierszami bywa trudniej).

Zapisy pod adresem e-mailowym: miloszfestival@kabf.krakow.pl.

Zobacz pełen program wraz z harmonogramem.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-30
Data aktualizacji: 2023-07-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź