Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystawa twórczości Jana Bukowskiego

W 150. rocznicę urodzin Jana Bukowskiego, twórcy okresu Młodej Polski, 12 czerwca o godz. 14.00 zapraszamy na Planty (od ul. Poselskiej w kierunku Wawelu) na otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę artysty.  

W 150. rocznicę urodzin Jana Bukowskiego, twórcy okresu Młodej Polski, 12 czerwca o godz. 14.00 zapraszamy na Planty (od ul. Poselskiej w kierunku Wawelu) na otwarcie wystawy prezentującej artystę.
Fot. Magiczny Kraków

Wystawa została zaprojektowana na bazie fotografii autorstwa dr Tadeusza Łyczakowskiego, które przedstawiają dorobek Jana Bukowskiego: polichromie w budowlach sakralnych i gmachach publicznych oraz witraże z różnych miejsc, w których zachowały się jego realizacje, a także projekty graficzne. Twórczość artysty podzielona jest na poszczególne działy, takie jak: grafika użytkowa, malarstwo sztalugowe i ścienne oraz witraże. Prezentowane są m.in. realizacje artysty wykonane na terenie Krakowa, np. w Bazylice Mariackiej i Pałacu Wielopolskich - siedzibie krakowskiego Magistratu. Zaakcentowana jest również sztuka użytkowa, której Bukowski poświęcił wiele uwagi, jak: tkaniny, plakaty, a także liczne ilustracje książkowe, które zaprojektował pracując na stanowisku kierownika artystycznego drukarni Uniwersyteckiej w Krakowie. Jan Bukowski (1873-1943) to malarz i grafik, najwybitniejszy obok Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera przedstawiciel młodopolskiej szkoły zdobnictwa artystycznego. Zajmował się ilustracją książkową, malarstwem sakralnym, projektowaniem mebli oraz uznawany jest za prekursora grafiki użytkowej.

Obszernemu materiałowi fotograficznemu towarzyszy tekst pod redakcją profesora Piotra de Bończa Bukowskiego nakreślający charakter twórczości Jana Bukowskiego. Wystawa będzie prezentowana do 31 sierpnia 2023 roku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-07
Data aktualizacji: 2023-06-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź