Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Filia Biblioteki Kraków na os. Na Stoku zaprasza po remoncie

Działa od blisko sześciu dekad, a teraz przeszła kompleksowy remont. Została w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz opiekunów z dziećmi na wózkach. Poza bogatym księgozbiorem, dostępnym w estetycznie zaaranżowanej przestrzeni, znajdziemy tu interaktywne atrakcje multisensoryczne, stanowiska komputerowe i neony z cytatami pochodzącymi z utworów Wisławy Szymborskiej. Filia nr 52 Biblioteki Kraków mieszcząca się w pawilonie handlowo-usługowym na os. Na Stoku 1 zaprasza po remoncie.

Fot. E. Jakubowska / Biblioteka Kraków

Filia nr 52 Biblioteki Kraków jest jedyną biblioteką publiczną na terenie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Powstała w kwietniu 1965 roku na os. Na Wzgórzach, jako jednostka Miejskiej Biblioteki Publicznej i posiadała zbiór 1900 książek. Wypożyczalnia zajmowała wówczas dwa pokoiki znajdujące się w baraku. Dwa lata później, w marcu 1967, biblioteka otrzymała ponad dwustumetrowy lokal w pawilonie na os. Na Stoku 1, gdzie pod koniec roku zbiory liczyły już 7 723 książki.

– W latach 70. i 80. było bardzo dużo czytelników. Dzieci było tak dużo, że często przy biurku była kolejka licząca trzydzieści osób. W szkołach pilnowano bardzo znajomości lektur. Dzieci były zaangażowane w działalność biblioteki, pomagały nam rozkładać książki na półki, oprawiały je. Pracowały społecznie − wspomina tamten czas Janina Ordys, wieloletnia bibliotekarka w tej placówce.

W 1995 roku placówka została włączona w struktury Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, a w 2017 roku, po połączeniu wszystkich krakowskich bibliotek publicznych w jedną instytucję, została Filią nr 52 w sieci Biblioteka Kraków.

Kompleksowy remont

W 2023 roku ze środków przyznanych z budżetu miasta przeprowadzono remont kapitalny lokalu biblioteki na os. na Stoku 1, usytuowanym w pawilonie handlowo-usługowym, zarządzanym przez Zarząd Budynków Komunalnych.

Prace remontowe obejmowały: wyburzenie części ścian działowych i poszerzenie przejść pomiędzy pomieszczeniami, montaż nowej stalowej konstrukcji sufitu podwieszanego, klimatyzacji oraz monitoringu wizyjnego i systemu alarmowego. Wymieniono instalację elektryczną i system oświetlenia. Przebudowano pomieszczenia sanitarne i socjalne, a także wymieniono posadzki.

Komfortowa filia sieci Biblioteki Kraków

Placówka jest teraz w pełni dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, także dla opiekunów z dziećmi. Działa winda ufundowana w 2017 roku przez Radę Dzielnicy. Na poziomie piętra, przed wejściem do lokalu biblioteki, zainstalowano podjazd dla osób korzystających z wózków, zamontowano drzwi wejściowe o szerokości umożliwiającej wjazd do pomieszczeń bibliotecznych, urządzono także toaletę dla czytelników, spełniającą warunki dostępności dla osób poruszających się na wózkach.

W trakcie remontu częściowo przebudowano układ pomieszczeń bibliotecznych i zmieniono ich funkcje. W części lokalu konieczne okazało się wykonanie nowego zbrojonego sufitu podwieszanego. Bezpośrednio przy wejściu powstała część przeznaczona dla najmłodszych czytelników, która zostanie wyposażona w innowacyjną, interaktywną platformę multimedialną, tzw. knoocker box. Zakupiono nowe meble. Największe pomieszczenie przeznaczono na wypożyczalnię dla dorosłych, gdzie m.in. urządzono dwa stanowiska komputerowe dla czytelników. Koszt prac remontowych wyniósł ok. 700 tys. zł.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-06
Data aktualizacji: 2023-08-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź