Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

100. rocznica urodzin Stanisława Juchnowicza

W sobotę, 10 czerwca, minęła 100. rocznica urodzin prof. Stanisława Juchnowicza, wybitnego architekta i urbanisty, Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Z tej okazji na grobie Stanisława Juchnowicza na cmentarzu Salwatorskim zapłonął znicz od władz miasta Krakowa.

Fot. RMK/krakow.pl

Stanisław Juchnowicz urodził się 10 czerwca 1923 r. w Lidzie. Był wybitnym urbanistą i architektem, który swoimi osiągnięciami twórczymi na trwałe wpisał się w historię Krakowa. Był współautorem planu urbanistycznego Nowej Huty, a do jego wybitnych osiągnięć zaliczają się również liczne inicjatywy i projekty służące poprawie warunków ekologicznych naszego miasta, m.in. utworzenie użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie.

Opracowane pod kierunkiem Stanisława Juchnowicza „Studium zagospodarowania przestrzennego Kraków – Wschód” otworzyło dyskusję na temat przyszłości Nowej Huty. Stało się inspiracją dla działań, które doprowadziły m.in. do planu rewitalizacji wschodniej części miasta – strategicznego projektu Kraków – Nowa Huta Przyszłości. Jako były żołnierz Armii Krajowej i oddany Polsce patriota, prof. Juchnowicz zaangażował się również w plany wzniesienia w Krakowie pomnika Armii Krajowej.

Prof. Juchnowicz założył Międzynarodowy Ośrodek Kształcenia i Studiów Urbanistycznych Politechniki Krakowskiej i przez wiele lat był jego dyrektorem. Wcześniej był dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Był współzałożycielem Polskiego Klubu Ekologicznego, prezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich i przewodniczącym Komisji Urbanistyki i Architektury Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Opracował także plany rozbudowy czterech znaczących miast Nigerii Południowej. Był ekspertem ONZ i doradcą rządu ds. budowy stołecznego miasta Abudży.

Jego prace naukowe na temat zrównoważonego rozwoju są cytowane w wielu znaczących publikacjach międzynarodowych, wyniki badań na temat śródmieść weszły do kanonu naukowej literatury urbanistycznej.

Za swoje zasługi był wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki (1999 r.), odznaką Honoris Gratia (2006 r.) oraz odznaczeniami państwowymi i branżowymi. W 2013 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Zmarł 31 stycznia 2020 r. w Krakowie; został pochowany na cmentarzu Salwatorskim.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-05
Data aktualizacji: 2023-06-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź