Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kobiety w sporcie #krakowianki: Agnieszka Kuś

Jest jedyną kobietą wśród osób, które ukończyły wszystkie dotychczasowe edycje Cracovia Maraton. Daje przykład wytrwałości, konsekwencji, uporu w dążeniu do spełniania marzeń i niezłomnym realizowaniu i rozwijaniu swoich pasji. Agnieszka Kuś – #krakowianka z Nowej Huty. Kolorowa, uśmiechnięta i zawsze pełna energii.

Fot. materiały prasowe

Życie Agnieszki można by zatytułować „w podróży za lekkoatletyką”. Jest jej wierną miłośniczką i od 20 lat, jako kibicka, bierze udział we wszystkim najważniejszych wydarzeniach sportowych w tej dziedzinie – mistrzostwach Europy, świata i igrzyskach olimpijskich, na dowód czego wystarczy spojrzeć na pokaźną kolekcję przypinek, które stały się obowiązkową pamiątką z każdej tego rodzaju podróży.

Swoją sportową przygodę rozpoczęła już w AZS AWF Kraków, biegając na 300 i 400 metrów przez płotki. Później przyszedł czas na dystans maratoński – i tak już od ponad 20 lat. Jest świadkiem jak rozwijała się najważniejsza w Krakowie impreza biegowa – Cracovia Maraton. Debiut w biegu niesie ze sobą wyjątkowe wspomnienie – wówczas z czasem 4:01 zajęła trzecie miejsce w kategorii 20-latek. Później przez 10 lat walczyła o to, by złamać czas 4 godzin. Dziś jej najlepszy wynik to 3:49, a każda kolejna edycja to motywacja do regularnych treningów.

Przyznaje, że najlepiej wspomina lata, od kiedy Cracovia Maraton zawitał do Nowej Huty – tam zawsze ma swoje stałe grono kibiców.

Uczestniczyła w powstawaniu najstarszego w Krakowie Klubu Biegowego Dystans, którego działanie z pewnością przyczyniło się do aktywizacji mieszkańców miasta. Dziś jest niezmiennie czynna sportowo, dając przykład, że aktywnym można być przez cały rok. Uprawia biegi, lekkoatletykę, kolarstwo szosowe, MTB, narciarstwo biegowe i skitouring. Jako licencjonowany sędzia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki występuje też w takiej roli podczas zawodów lekkoatletycznych w Krakowie.

Projekt Kobiety w sporcie #krakowianki to element kampanii Mistrzynie! Zmieniamy zasady gry!. Więcej szczegółów na krakowianki.krakow.pl.

Nagrania zrealizowane zostały m. in. na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków Wschód.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-31
Data aktualizacji: 2023-06-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź