Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Drogi dojazdowe do szpitali w Prokocimiu w nowej odsłonie

Zakończyła się modernizacja ulic w Prokocimiu, w rejonie działających tam placówek medycznych. Z nowej infrastruktury mogą już korzystać kierowcy, piesi, rowerzyści i pasażerowie komunikacji autobusowej.

Fot. ZIM

Prace przy realizacji rozłożonej na trzy etapy inwestycji trwały od wiosny 2021 roku. Najpierw, na zlecenie ZIM, przebudowana została ul. Kostaneckiego. Wymieniono instalacje podziemne, przebudowane zostały chodniki, a po stronie zachodniej powstała ścieżka rowerowa. Ulica została poszerzona, dzięki czemu powstał specjalny pas dla karetek i komunikacji autobusowej. Ul. Kostaneckiego zyskała nową nawierzchnię asfaltową, a wszystkie przejścia dla pieszych zyskały specjalne oświetlenie w celu poprawy bezpieczeństwa. W ramach zadania posadzono ponad 3 tys. krzewów róż oraz łącznie 30 drzew. Przebudowa ul. Kostaneckiego zakończyła się w styczniu 2022 r.

W drugim etapie zajęto się ul. Jakubowskiego. Tam zakres robót był dużo większy, obejmował bowiem nie tylko dojazdówkę do szpitala uniwersyteckiego, ale też ul. Marii Orwid. Wykonawca zaczął od budowy i przebudowy infrastruktury podziemnej. Powstały trzy ronda, wybudowano chodniki po obu stronach, miejsca postojowe. Ułożona została nowa nawierzchnia. Przebudowane zostało skrzyżowanie ulic Marii Orwid z Wielicką – powstał osobny pas do skrętu w kierunku centrum. Co ważne, w ramach zadania powiększona została pętla autobusowa, a to pozwoli na przyjęcie większej liczby kursów.

W ramach poprawy układu komunikacyjnego w Prokocimiu w rejonie placówek medycznych zajęto się też przebudową pasa do skrętu w prawo z ul. Wielickiej w ul. Kostaneckiego. Został on poszerzony do zgodnej z przepisami szerokości 3,25 m. Powstał podwójny przystanek autobusowy z zielonym dachem. przebudowany został chodnik, który ma obecnie od 2,5 do 3 m szerokości. Powstała też ścieżka rowerowa o szerokości ok. 2,5 m. Na odcinku, gdzie nie są zlokalizowane perony autobusowe zmieścił się jeszcze zieleniec o szerokości do 1,25 m. W ramach inwestycji wymienione zostały sieci podziemne: energetyczna, wodociągowa, gazowa, kanalizacja deszczowa oraz kanał technologiczny. Na całej szerokości ul. Wielickiej, na wysokości prowadzonych robót ułożono nową nakładkę asfaltową.

Warto dodać, że inwestycje drogowe w Prokocimiu związane z poprawą obsługi szpitala uniwersyteckiego zostały dofinansowane ze środków centralnych w ramach przygotowań do III Igrzysk Europejskich w Krakowie.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-30
Data aktualizacji: 2023-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź