Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

4 sierpnia finał 80. Tour de Pologne w Krakowie

4 sierpnia jubileuszowy, 80. Tour de Pologne UCI World Tour zawita do Krakowa. Podobnie jak to miało miejsce w trzech minionych sezonach, w stolicy Małopolski odbędzie się wielki finał wyścigu. 29 maja dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal oraz dyrektor Generalny Lang Team i Tour de Pologne Czesław Lang podpisali umowę na współorganizację w Krakowie mety VII etapu tegorocznej imprezy, a także list intencyjny dotyczący dalszej współpracy w latach 2024-2026.

Fot. Bogusław Świerzowski/ krakow.pl

W 2023 r. Tour de Pologne będzie gościł w Krakowie już po raz 16. z rzędu, najlepsi kolarze świata pojawią się w naszym mieście również co najmniej przez trzy następne sezony.

– Od 2008 r. Tour de Pologne gości w Krakowie, to wielkie święto dla kolarstwa i Krakowa, a także dla Polski. Mieliśmy tutaj otwarcie, mieliśmy pamiętną jazdę na czas w 2014 r., kiedy to wygrał Rafał Majka. Od kilku lat mamy tu zakończenie. Kraków to najbardziej znana polska marka na świecie, jak mawia Czesław Lang – jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France – mówi dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal. - Kraków jest pięknie pokazywany w czasie transmisji telewizyjnej. O taką promocję miasta nam właśnie chodzi. Chcemy, aby wyścig gościł w Krakowie jak najdłużej – podkreśla.

– Chcę podziękować wszystkim, którzy dokładają cegiełkę do wyścigu – mówi dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang. – To codzienna, 5-godzinna transmisja do ponad 100 państw na całym świecie, od startu do mety. Jesteśmy w World Tour, tam gdzie Giro d’Italia, Tour de France. Mamy ten sam regulamin, te same drużyny startują. Wyróżnia nas to, że mamy pozycję wyścigu, który odkrywa nowe talenty. Tu zaczynali Alberto Contador, Peter Sagan, João Almeida, który wygrał w 2021 r., a teraz stał na podium Giro d’Italia – kontynuuje wicemistrz olimpijski z Moskwy i dodaje: – w tym roku przygotowaliśmy kilka fajnych tras na Dolnym Śląsku, w Bielsku-Białej. Tu zawodnicy będą mieli się gdzie pokazać i w końcufiniszować przy krakowskich Błoniach.

Od 2008 do 2016 r. Kraków był gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia Tour de Pologne. W 2014 r. na krakowskim Rynku Głównym przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka. W 2017 roku w stolicy Małopolski etapem Kraków – Kraków rozpoczął się 74. Tour de Pologne. Podobnie było w 2018 i w 2019 r. W latach 2020-2022 wyścig znów kończył się w Krakowie. Tak też będzie i w tym roku, a przed finiszem na Al. Focha przy Błoniach kolarze ponownie pokonają trzy pięciokilometrowe rundy.

– Nie zapominamy o dzieciach i młodzieży – przy okazji „dorosłego” Touru organizujemy Tour de Pologne Junior. W Krakowie też przygotujemy etap i młodzi kolarze będą się ścigać w tej samej oprawie i scenografii, co zawodowcy – zaznacza Czesław Lang.

W 2023 r. Tour de Pologne, który odbędzie się od 29 lipca do 4 sierpnia, obchodzi swoje 95. urodziny. Jubileuszowa, 80. edycja rozpocznie się od etapu w Poznaniu.

2023 jest także rokiem innych jubileuszy – za nami 20. Cracovia Maraton, który odbył się 23 kwietnia, a w dniach 18-20 sierpnia w TAURON Arenie Kraków zostanie rozegrana też 20. edycja siatkarskiego Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. W tym roku przypada również 15-lecie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Michał Sobolewski
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-29
Data aktualizacji: 2023-06-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź