Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Małgorzaty świętują ekologicznie

10 czerwca to święto Małopolski, ale również dzień, w którym imieniny obchodzą właśnie Małgorzaty! W tym roku, tego dnia, już po raz 5. spotkają się Małgorzaty z Krakowa i Małopolski. Imprezie patronuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Patronatem objął  ją również Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

 

Fot. Materiały organizatorów

– Małgosie, Gosie, Małgorzaty, Rity, Margerity i Grety, wszystkie nasze imienniczki – zapraszamy 10 czerwca na godz. 10.00 do sali obrad Rady Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 na V zlot wydarzenia „Małgorzaty dla Małopolski” – mówi Małgorzata Jantos, inicjatorka i pomysłodawczyni dorocznego spotkania posiadaczek tego imienia.

Zloty odbywają się od 7 lat. Pierwsze spotkanie odbyło w 2017 r. i przybyło na nie 78 Małgorzat. Drugi zlot odbył się rok później i zgromadził  już prawie 150 uczestniczek – nie tylko z Krakowa, ale również z Nowego Sącza (patronką miasta jest właśnie św. Małgorzata). Na drugim spotkaniu Małgorzat został ustanowiony tytuł „Super Małgorzaty”. Pierwszą statuetkę otrzymała Małgorzata Laskowska, matka w 10-osobowej rodzinie zastępczej. Kolejnymi „Super Małgorzatami” zostały: Małgorzata Walewska, śpiewaczka operowa (podczas 3. zlotu) i Małgorzata Marcińska, prezes Zarządu Areny Kraków SA – w 2022 roku. Dwóm spotkaniom Małgorzat przeszkodziła pandemia.

Jak widać Małgorzat, Margerit, Rit i Gosiek w Krakowie, kraju i na świecie nie brakuje! W samej tylko stolicy Małopolski zarejestrowanych jest ponad 13 tys. kobiet noszących to imię.

– Według spisu w Polsce imię Małgorzata nosi 584 tysiące kobiet. Macie panie świadomość, że gdzie się nie obrócicie, tam Małgorzata – tak rok temu podczas zlotu podsumował wydarzenie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Program tegorocznego V Zlotu Małgorzat zapowiada się naprawdę ciekawie. Będą pasjonujące prelekcje – w tym roku poświęcone głównie zero waste i niemarnowaniu. Będzie też muzyka, catering, oglądanie monodramu „Byłam żoną Boba Marleya” i prezenty dla uczestniczek zlotu. Nie obędzie się również bez wręczenia nagrody dla „Super Małgorzaty” – Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, aktorki, odtwórczyni głównych ról w głośnych spektaklach Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny.

Ponadto Małgosia Bielczyk, założycielka grupy „Stylowe” opowie o pokazach mody promujących styl zero waste. Wyjaśni, co oznacza rekonstrukcja, upcykling i jak pozytywnie wpływać na przemysł modowy, równocześnie nadając drugie życie ubraniom. Małgosia Krzeczkowska, chemiczka odpowie na pytanie „Czy E400 w jogurcie jest zdrowe?” i nauczy dlaczego warto czytać ulotki i oznaczenia na produktach spożywczych. Uczestniczki wysłuchają też prelekcji Joanny Kądziołki „Życie zero waste – opowieść o niemarnowaniu” oraz obejrzą filmik o prywatnym schronisku dla psów i kotów w Harbutowicach, prowadzonym przez Małgorzatę Dobrzańską.

Aby wziąć udział w spotkaniu Małgorzat należy się zarejestrować: zlotmalgorzat@gmail.com.

 

 

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Stuch
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-05-29
Data aktualizacji: 2023-05-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź