Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Biało-niebieski Kraków z okazji święta miasta

Od 1 do 11 czerwca obchodzimy Święto Miasta Krakowa, które zostało ustanowione przez Radę Miasta Krakowa jako upamiętnienie otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków w 1257 r. 

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W Krakowie z tej okazji nie tylko urząd miasta oraz maszty przed magistratem na placu Wszystkich Świętych, ale też m.in. instytucje kultury, jednostki edukacyjne, siedziby rad dzielnic oraz spółek i instytucji miejskich, a także pojazdy komunikacji miejskiej będą udekorowane biało-niebieskimi flagami miejskimi. Udekorowane zostaną także maszty na Rynku Głównym (od strony ulic Szczepańskiej i Szewskiej), na Małym Rynku, placu Matejki, placu Szczepańskim, pod Wawelem przy ul. Podzamcze, a także na placu Centralnym w Nowej Hucie i w Rynku Podgórskim.

Biało-niebieską iluminację zyska w tych dniach kładka o. Bernatka. Podświetlone zostaną również TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna należąca do firmy Emitel na Krzemionkach.

Od 2017 r. Świętu Miasta Krakowa towarzyszy Święto Flagi Miasta Krakowa, obchodzone 5 czerwca na pamiątkę nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego. Święto koncentrujące się na fladze miasta to próba przybliżenia mieszkańcom znaczenia tego symbolu, a także okazja do budowania lokalnej identyfikacji wokół czytelnego znaku, jednoznacznie kojarzonego z Krakowem, z tradycją i historią miasta.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udekorowania domów krakowskimi flagami – razem celebrujmy Święto Miasta Krakowa oraz Święto Flagi Miasta Krakowa.

Flaga Miasta Krakowa jest ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości i więzi mieszkańców z kulturą, historią i tradycją Krakowa. Świadomość, że Kraków posiada własne barwy miejskie, przyczyna się do propagowania wiedzy o dziedzictwie kulturowym miasta.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-25
Data aktualizacji: 2023-06-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź