Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ruszyła ogólnopolska akcja #TataTeżCzyta

24 maja miała miejsce oficjalna premiera broszury „Supermoc książek #TataTeżCzyta”, inaugurująca ogólnopolską akcję edukacyjną #TataTeżCzyta, która zachęca mężczyzn do czytania książek swoim dzieciom. Broszura ma w prosty i przystępny sposób pokazać, że wspólne czytanie daje wiele radości i przyczynia się do lepszego życia dzieci. KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem akcji.

Fot. Materiały prasowe

Wyzwanie – Tata (prawie) nie czyta

Według badań na temat stanu czytelnictwa książek w Polsce przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową*, mężczyźni czytają mniej niż kobiety i zdecydowanie rzadziej czytają swoim dzieciom. Chłopcy dużo wcześniej (kiedy mają 9-10 lat) i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek. Brak męskiego wzorca może sprawiać, że czytanie bardzo szybko przestanie być atrakcyjne dla chłopców, tymczasem badania jednoznacznie potwierdzają, że głośne czytanie wspiera relacje dziecka z rodzicem.

 – Podczas wydarzeń literackich organizowanych przez KBF w ramach program Kraków Miasto Literatury UNESCO widzimy znaczną przewagę kobiet, które biorą udział w spotkaniach autorskich, warsztatach czy debatach. To jasno pokazuje, że są nie tylko czytelniczkami, ale także zaangażowanymi i twórczymi uczestniczkami życia kulturalnego. A przecież program, jaki proponujemy jest różnorodny i skierowany do wszystkich – mówi Michael Łyczek, dyrektor programowy KBF. – Widzimy też, że to najczęściej mamy przyprowadzają dzieci na organizowane przez nas zajęcia i to one dbają o regularny kontakt z literaturą i kulturą. Chcemy w tej roli wspierać również ojców!

Jak to robić?

To proste! Zachęcać mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, opiekunów – do czytania. Przekonać ich, że czytanie może być interesujące i atrakcyjne, a także może wpłynąć na jakość czasu spędzanego z dzieckiem oraz na rozwój dziecka teraz i w przyszłości. Ale też pomóc, wesprzeć: podpowiedzieć, jak się do tego zabrać, jak i co najlepiej czytać własnemu dziecku w zależności od jego wieku. W tym właśnie celu powstała ogólnopolska akcja #TataTeżCzyta. Jej pomysłodawcami są Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak. Na potrzeby akcji powstała publikacja „Supermoc książek #TataTeżCzyta” autorstwa Marii Deskur oraz Edyty Plich, od lat zaangażowanych w promocję czytelnictwa i nowoczesną edukację dzieci. Ilustracje do broszury przygotowała Joanna Rusinek, graficzka tworząca ilustracje do książek dla dzieci.

 – Od dawna krążyliśmy wokół tematu mniej czytających mężczyzn. To jedna z „tajemnic poliszynela” polskiego świata książki. Kampania #TataTeżCzyta jest efektem współpracy i rozmów z wydawnictwem Tatarak, które najwyraźniej też znało ową „tajemnicę”. Oczywiście nie chodzi o to, by czytaniem obarczyć wyłącznie mężczyzn. Chciałybyśmy jedynie wesprzeć tych, którzy być może nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest kilka minut dziennie poświęcone na wspólną lekturę – naprawdę niewielka inwestycja, która może zbudować dużo lepszą przyszłość dziecka. – mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, współautorka (wraz z Edytą Plich z Fundacji Wspierania Dzieci w Nauce Edico) publikacji Supermoc książek #TataTeżCzyta.

Od początku pracy nad broszurą autorkom zależało na stworzeniu pozycji, która w prosty, przystępny językowo i jednocześnie atrakcyjny wizualnie sposób pokaże, jak zaznajamiać dziecko z książkami. Co ważne – treści zawarte w broszurze autorki oparły na badaniach z wielu dziedzin: pediatrii, psychologii, neuronauki, psychologii społecznej i socjologii oraz wieloletniej praktyce dydaktycznej. Publikacja zawiera także tytuły książek polecanych do czytania dzieciom na każdym etapie ich rozwoju. Lista obejmuje ponad 30 pozycji rekomendowanych przez polskich wydawców literatury dziecięcej, którzy również zaangażowali się w projekt.

Gdzie znaleźć broszurę?

„Supermoc książek. #TataTeżCzyta” będzie dystrybuowana i dostępna nieodpłatnie w 2 wariantach – jako e-book jest do ściągnięcia na stronie www.tatatezczyta.pl, a w wersji drukowanej udostępniana będzie od 25 maja w wybranych przedszkolach. W Krakowie wszyscy chętni mogą otrzymać broszurę w pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00 oraz przed odbywającymi się tu wydarzeniami.

Akcję wspierają znani ojcowie: muzyk Krzysztof Zalewski, Łukasz Dominiak „Who’s Your Daddy”, dziennikarz sportowy oraz zawodnik taekwondo i MMA Łukasz Jurkowski „Juras”, a także Wiesław Nowobilski, szef ekipy remontowej z programu „Nasz Nowy Dom”. Na ich kanałach społecznościowych będzie można zobaczyć, jak czytają własnym dzieciom i usłyszeć liczne powody, dla których warto to robić. W akcję włączyła się także Anna Lewandowska.

 – Myślę, że czytanie dzieciom to także sposób na budowanie autorytetu: tata czyta, tata wie, tata jest osobą, którą widziałem, że czyta, kiedy dorastałem. Czytanie nie tylko rozbudza wyobraźnię, staje się też przyczynkiem do wielu dyskusji z dziećmi i budowania bliskości – mówi Tata-instagramer Łukasz Dominiak „Who’s Your Daddy”.

„#TataTeżCzyta” to już trzecia publikacja (po „Poradniku upowszechniania czytania” oraz „Supermocy książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci?”) z serii książeczek „Supermoc książek”, której Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem.

Więcej informacji o akcji #TataTeżCzyta i broszurze można znaleźć na www.tatatezczyta.pl oraz na stronie Krakowa Miasta Literatury UNESCO www.miastoliteratury.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-24
Data aktualizacji: 2023-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź