Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Już dziś koncert finałowy festiwalu Black or White!

„Piosenki wiecznie żywe” to hasło tegorocznego koncertu charytatywnego zorganizowanego w ramach festiwalu Black or White. To już 7. edycja festiwalu, który ma na celu promowanie wiedzy na temat nowotworów neuroendokrynnych. Koncert odbędzie się dziś, 10 czerwca, o godz. 18.00 w klubie Studio.

Fot. materiały prasowe

7. edycja Festiwalu Black or White to spotkania edukacyjno-naukowe organizowane przez Fundację „Pro Endocrinologia” działającą przy Oddziale Klinicznym Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, a także realizowany we współpracy z miastem koncert, w ramach którego także artyści włączają się w promowanie wiedzy na temat nowotworów neuroendokrynnych.

− Naszym obowiązkiem jest wpierać akcje profilaktyczne, które mają na celu uczulenie mieszkańców na konieczność badania się i zwracania uwagi na zmiany w stanie zdrowia, a przede wszystkim badania się po to, by wykluczyć możliwość rozwoju choroby – na współpracę miasta z organizatorami festiwalu zwrócił uwagę zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, podczas konferencji pasowej, która 6 czerwca odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa.

 

Dlaczego promuje się wiedzę na temat guzów neuroendokrynnych?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy spojrzeń na zatrważające statystyki:

 • 84 proc. pacjentów, u których rozpoznano nowotwór neuroendokrynny nigdy wcześniej nie słyszała o tej chorobie
 • prawie 50 proc. pacjentów przyznaje, że przed postawieniem prawidłowej diagnozy przez specjalistę, korzystali z co najmniej 5 innych porad lekarskich
 • średni czas od rozpoznania do pierwszych objawów guza neuroendokrynnego wynosi 5-7 lat.

Mówi się, że guzy neuroendokrynne to zagadkowe nowotwory. Chociaż występują częściej niż nowotwór trzustki czy żołądka, wiedza na ich temat jest wciąż niewystarczająca. Brak charakterystycznych objawów przekłada się na przedłużającą się diagnostykę, która często zajmuje od 3 do 7 lat. Warto więc poznać najważniejsze fakty dotyczące tej choroby, bo im szybciej zostanie rozpoznana, tym większą mamy szansę na jej wyleczenie.

Festiwal Black or White to wyjątkowe wydarzenie, w którym każdego roku uczestniczą gwiazdy polskiej sceny muzycznej. I nie byłoby zapewne w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że festiwal łączy ze sobą nie tylko wokalistów, instrumentalistów, ale także wybitne postacie polskiej sceny kabaretowej.

W tym roku oprócz znanych polskich artystów wystąpi gość specjalny, artystka dobrze znana w środowisku muzyki gospel.

Wystąpią:

 • Grzegorz Turnau
 • Olga Szomańska
 • Artur Andrus
 • Kabaret Hrabi
 • Wojciech Myrczek
 • Prisca Agbo
 • Zespół Wokalny Colour Voices
 • Zespół Wokalny Star_si
 • Orkiestra Festiwalowa OF BOW pod dyrekcją Karola Pyki

Koncert poprowadzi Ewa Drzyzga.

 

Festiwal to nie tylko wyjątkowe spotkanie muzyczne ale przede wszystkim promowanie informacji na temat nowotworów neuroendokrynnych. Wzorem lat ubiegłych program koncertu będzie bardzo różnorodny, a na widzów czekają niespodzianki.

Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany Fundacji Pro Endocrinologia Kliniki Endokrynologii SU w Krakowie celem poprawy diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych pozostających pod opieką kliniki.

Dodatkowe informacje na temat festiwalu są dostępne tutaj.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Pro Endokrynologia Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego oraz Klinika Endokrynologii, Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej SU w Krakowie.

black or white nowy plakat 2023

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-09
Data aktualizacji: 2023-06-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź