Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków w dobrym klimacie: ChrońMY zieleń

Wraz z nastaniem wiosny ruszyła druga odsłony miejskiej kampanii „Kraków w dobrym klimacie”. W zbliżających się miesiącach czeka na nas dużo aktywności i wydarzeń z zakresu działań proklimatycznych i proekologicznych, dotyczących tematu zieleni w mieście. Śledźcie naszą stronę internetową, aby razem tworzyć Kraków w dobrym klimacie!

Fot. materiały UMK

W ramach dwóch kampanii „Kraków w dobrym klimacie” i „Kraków. Wszechświat możliwości” zaplanowaliśmy szereg działań, związanych z przypadającym 22 kwietnia Dniem Ziemi.

Harmonogram wydarzeń w kwietniu:

  • 3 kwietniaWarsztaty w dobrym klimacie w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej: Szklane dzwonki wielkanocne oraz Drugie życie butelki
  • 20 kwietnia – „Warsztaty w dobrym klimacie” w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej: warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych
  • 21 kwietnia – wydarzenie plenerowe w ramach kampanii „Kraków. Wszechświat możliwości” pod TAURON Areną Kraków, połączone z uruchomieniem licznika wylesiania. Podczas wydarzenia zbierane będą elektroodpady, za które wydawane będą sadzonki roślin balkonowych.
  • 22 kwietnia – wydarzenie plenerowe „Dzień Ziemi” przy Nowohuckim Centrum Kultury, w ramach którego przygotowaliśmy m.in. warsztaty trwające około 1,5–2h każdy. Może w nich wziąć udział do 25 uczestników. Tematyka warsztatów: warsztaty upcyclingu jeansu drugiego obiegu, polegające na tworzeniu biżuterii z jeansu. Podczas warsztatów prowadząca opowie o historii jeansu, zrównoważonej modzie i właściwym gospodarowaniu odpadami. Warsztaty skierowane są do osób w każdym wieku; warsztaty upcyclingu butelek PET, podczas których każdy uczestnik stworzy dekorację z plastikowych butelek np. biżuterię, kwiaty na patyku, dekoracje ogrodowe i inne. Wykorzystywane będą techniki cięcia, zaginania, rozgrzewania elementów w celu nadania im oczekiwanego kształtu.
  • 23 kwietnia (w godz. 11.00–14.00) – „Rodzinny rajd w dobrym klimacie”, czyli ekologiczne zawody, w ramach których uczestnicy sprzątają wyznaczony teren i odpowiadają na pytania z tematyki recyklingu, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Pierwszy rajd odbędzie się w Nowej Hucie, start przy ul. Bardosa (park Krakowian). Szczegółowa trasa jest dostępna tutaj. 

Kampania „Kraków w dobrym klimacie” została podzielona na pięć bloków tematycznych, szczególnie istotnych dla ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian. Za nami blok PrzetwarzajMY surowce, poświęcony właściwej gospodarce odpadami i przetwarzaniu surowców. Rozpoczął się kolejny – ChrońMY zieleń, traktujący o zieleni miejskiej.

A przed nami trzy kolejne:

  • SzanujMY wodę – poruszający ważną kwestię oszczędnego gospodarowania wodą
  • PodróżujMY ekologicznie – skupiający się na kształtowaniu przyjaznych klimatowi nawyków transportowych
  • OszczędzajMY energię – traktujący o sposobach oszczędzania i zmniejszania zapotrzebowania na energię.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-31
Data aktualizacji: 2023-04-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź