Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystawa „Haft ze snów” w Norwidzie

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na wystawę „Haft ze snów”, którą można oglądać do dziś, 7 kwietnia, w ARTzonie, os. Górali 4. Wstęp jest bezpłatny.

Fot. materiały prasowe/ archwium Ośrodka Kultury Norwida

– Ekspozycja składa się z haftowanych obrazów przedstawiających urywki snów, marzenia senne i motywy inspirowane twórczością artystów i artystek zafascynowanych śnieniem. Bazą obrazów są tkaniny ręcznie farbowane sennym, rozmytym kolorem w odcieniach fioletu, różu, błękitu i turkusu. Do wykonania poszczególnych ściegów użyto mulin, kordonków, nici, włóczek i skrawków tapet, które podkreślają różnorodne spojrzenie na temat. Faktury obrazów, odważne przejścia, symbole i ciekawe ściegi opisują historię haftowaną pomiędzy nićmi, pozostawiając przy tym nutkę tajemniczości – opowiada Paulina Maciaszek, kuratorka i pomysłodawczyni wystawy. Autorkami prac głównych są: Ronda Bautista, Katarzyna Ból, Anna Drabik, Weronika Cisłowska-Rylska, Dorota Felecka, Monika Fiołek, Karolina Galus, Dominika Jakubowska, Monika Kurelewicz, Anna Kuska, Paulina Maciaszek, Marta Majewska, Paulina Mol, Karolina Starostka-Kokoszka i Justyna Stempel.

22 marca, w trakcie wernisażu wystawy miał miejsce finał ogólnopolskiej akcji wspólnego haftowania pt. „Uśnij”, polegającej na stworzeniu tkaniny, pełnej haftowanych chmur. Celem była promocja haftu jako rzemiosła ponadczasowego, kreatywnego, integrującego osoby z różnych regionów, środowisk, społeczności. Podczas wernisażu została odsłonięta instalacja, składająca się z haftowanych chmur, nadesłanych przez hafciarki z całej Polski, a przygotowana przez grupę Miejskich Hafciarek, która działa w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida już pięć lat.

Ekspozycja jest częścią programu Festiwalu Kobiet Heroina. Bohaterka 2023 i została przygotowana w ramach Miesiąca Krakowianek, organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na krakowianki.krakow.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-27
Data aktualizacji: 2023-04-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź