Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków czci Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Dziś, 24 marca, w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Kraków został udekorowany flagami państwowymi, miejskimi oraz Unii Europejskiej. TAURON Arena Kraków, kładka Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach będą po zmroku podświetlone w biało-czerwonych barwach.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką flagi państwowe, miejskie i Unii Europejskiej pojawią się w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Biało-czerwone będą maszty przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w tych barwach zostaną udekorowane budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek komunalnych.

TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel zaświecą się po zmroku na biało-czerwono.

Przypomnijmy, że 20 marca 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 marca 2018 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Prace nad ustawą zostały zainicjowane w październiku 2017 roku, podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Wybrana na dzień obchodów data – 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

Przypomnienie bohaterstwa rodziny Ulmów i otwarcie Muzeum w Markowej w 2016 r. było wydarzeniem przełomowym w dziele przywracania pamięci o bohaterskich rodakach, którzy nieśli pomoc żydowskim współobywatelom.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-22
Data aktualizacji: 2023-03-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź