Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Podcast #PodgórzewKulturze – premierowy odcinek!

Co zadziwiło archeologów badających kopiec Krakusa i co wspólnego z legendarnym księciem może mieć słynna chorwacka wyspa? Odpowiedź na te i inne pytania oraz całą garść ciekawostek dotyczących historii Święta Rękawki możecie poznać, słuchając premierowego odcinka podcastu #PodgórzewKulturze – nowego projektu Centrum Kultury Podgórza.

Fot. Materiały organizatorów

Podcast, jako forma prezentowania treści w internecie zyskuje na popularności. Można znaleźć podcasty poświęcone niemal każdej dziedzinie – od piękna i urody, przez kulinaria i podróże, po nowinki technologiczne i motoryzację. Przyszła pora, aby również w ten sposób mówić o tym, co najciekawsze w życiu kulturalnym prawobrzeżnej części Krakowa i całego miasta – Centrum Kultury Podgórza rusza więc z nowym projektem podcastowym pod hasłem #PodgórzewKulturze. W kolejnych odcinkach – z udziałem zaproszonych gości – będą prezentowane informacje i ciekawostki dotyczące najważniejszych wydarzeń i przedsięwzięć realizowanych przez CKP. Nie zabraknie też nawiązań do barwnej i bogatej historii Podgórza.

Premierowy odcinek jest poświęcony historii Święta Rękawki (jego genezie i znaczeniu w dziejach i tradycji Słowian), o której opowiada gość, Norbert Tkacz – członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, współorganizującej z Centrum Kultury Podgórza obchody Tradycyjnego Święta Rękawki na kopcu Krakusa. Słuchając go, dowiecie się nie tylko, skąd wzięła się nazwa święta, ale również, dlaczego kilka wieków temu – w pewien szczególny wiosenny wieczór – u stóp kopca płonęły ognie, co zbulwersowało austriackich zaborców tak mocno, że w XIX w. zakazali obchodzenia Święta Rękawki, a także, co zadziwiło archeologów badających kopiec Krakusa po II wojnie światowej i co wspólnego z legendarnym księciem może mieć słynna chorwacka wyspa Krk.

Podcastów z cyklu #PodgórzewKulturze możecie słuchać na ckpodgorza.pl, na YouTubie i na platformie Spotify.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-17
Data aktualizacji: 2023-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź