Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wystawa „Miasto.Technoczułość” w Muzeum Inżynierii i Techniki

Od 31 marca Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na nową wystawę stałą. Wystawa „Miasto. Technoczułość” to pierwsza w Polsce tak wnikliwa opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców.  Ponadto będzie to także okazja do zobaczenia siedziby muzeum po trwającej kilka lat modernizacji.

Fot. Muzeum Inżynierii i Techniki

Dzięki utworzeniu poziomu -1, pod zabytkową halą D oraz pod dziedzińcem, dwukrotnie wzrosła przestrzeń ekspozycyjna. Hale zostały połączone podziemnymi i naziemnymi łącznikami, utworzono także przestronne i komfortowe miejsce dla zwiedzających z kasą, szatnią, sklepikiem muzealnym oraz przestrzenią do odpoczynku.

Muzeum zaprasza na podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. Muzeum zachęca do spojrzenia na techniczny portret miasta nie tylko z uważnością i szacunkiem, ale także z czułością.

W świat myśli inżynieryjnej wprowadzi aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia. W Strefie LAB, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, można samodzielnie wykonać doświadczenia. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć podstawowe jednostki układu SI.

Wśród unikatowych eksponatów znalazły się między innymi: pochodzące z Krakowa i Gdańska drewniane rury wodociągowe z XVI w., maszyna parowa F. Wichterle, drewniana pralka klepkowa Miele, maszyna do pisania dla niewidzących Picht, fonograf Edisona, pierwsze polskie telefony, maszyna szyfrująca Feldfernschreiber, odbiorniki radiowe Marconi 4LS/1 i Olympic-Z, luksusowy zestaw muzyczny Capello Roma (ze skalą geograficzną), jedna z pierwszych lamp elektronowych polskiej produkcji – trioda Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, kuchnia elektryczna „Gródek”, kuchenka gazowa New World, lodówka Electrolux do zabudowy z lat 20. XX w., suszarka do włosów Fön, samochód Polski Fiat 508, motocykl CWS Sokół 1000 M111, prototypy pojazdów takie jak mikrosamochód Smyk, komputer Odra 1305, czy prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz minikomputera PSPD 90 krakowskiej produkcji.

Przygotowanie nowej wystawy stałej jest trzecim — po modernizacji siedziby muzeum i konserwacji muzealiów — ostatnim już etapem realizacji unijnego projektu.

Zapraszamy na „Weekend otwarcia” od 31 marca do 1 kwietnia. Tylko w te dni wystawę można będzie zwiedzić w promocyjnej cenie 10 zł za bilet.

Więcej informacji na stronie Muzeum Inżynierii i Techniki.

technoczułość plakat MIT

 

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-16
Data aktualizacji: 2023-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź