Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

MPO sprząta miasto po zimie

MPO Kraków rozpoczęło pozimowe oczyszczanie miasta. Porządkowaniem ulic i chodników zajmuje się 330 osób i 130 jednostek sprzętowych – zamiatarek, polewaczek i innych pojazdów specjalistycznych. Gruntowne sprzątanie po zimie zazwyczaj trwa ok. 10 tygodni, jednak ze względu na pogodę oraz przypadające święta wielkanocne, może potrwać 12 tygodni.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Sprzątanie nie oznacza jeszcze zakończenia akcji „Zima”, ponieważ w przeszłości zdarzały się opady śniegu nawet w kwietniu. Pogoda jednak pozwala już na regularne oczyszczanie mechaniczne, przy użyciu wody bez ryzyka spowodowania gołoledzi.

Najpierw sprzątane będą centra komunikacyjne oraz główne ciągi transportowe w mieście. W pierwszym tygodniu pracownicy MPO skupią się przede wszystkim na oczyszczaniu ulic i chodników na Starym Mieście, Podgórzu, Dębnikach, Bronowicach, Płaszowie i Nowej Hucie.

Oczyszczanie pozimowe jest bardziej czasochłonne i intensywne niż standardowe podczas miesięcy letnich, które odbywa się według harmonogramu. Każda ulica zazwyczaj jest wielokrotnie zmywana i oczyszczana, ponieważ w wielu przypadkach jeden przejazd nie wystarcza. Specjalistyczne pojazdy oczyszczające, takie jak zamiatarki i polewaczki, pracują w grupach po 4-5 aut.

Główne przeszkody to zazwyczaj pogoda i ruch uliczny. W przypadku ujemnych temperatur w nocy sprzęt sprzątający nie może pracować ze względu na konieczność użycia wody, która może zamarznąć i powodować gołoledź. Również podczas największego ruchu w godzinach porannych i popołudniowych MPO ogranicza liczbę pracującego sprzętu, aby nie powodować większych korków w mieście.

Szacunkowy koszt pozimowego oczyszczania całego miasta to ok. 5,2 mln zł. Do gruntownego posprzątania jest 2950 km technologicznych (według krawędzi jezdni) ulic oraz 3 mln m2 chodników.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-16
Data aktualizacji: 2023-04-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź