Odwiedź Kraków rozwiń menu

Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wędruj po Starym Mieście szlakiem wielkich krakowianek

Serce Krakowa kryje wiele historii, a także herstorii – czyli opowieści o dziejach z perspektywy kobiet. To na nich skupia się „Szlak kobiet Krakowa – krakowianki”, w tym jego wersja skrótowa, która koncentruje się na Starym Mieście. Dzięki niemu lepiej poznamy miejsca związane z takimi postaciami, jak Bona Sforza, Helena Modrzejewska czy Kazimiera Bujwidowa.

Miesiąc Krakowianek
Fot. krakow.pl

Szlak kobiet Krakowa istnieje od 2022 roku. Z okazji Miesiąca Krakowianek 2023 przygotowano specjalną, kieszonkową wersję szlaku w postaci mapy, która obejmuje 12 punktów na obszarze Starego Miasta. Nierozerwalnie wiążą się one z losami kilkunastu ważnych krakowianek. Najstarszą z nich jest Nawojka, legendarna XV-wieczna studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która z miłości do wiedzy zmuszona była pobierać nauki w przebraniu mężczyzny. Drzwi do najstarszej polskiej uczelni przez wiele wieków pozostawały bowiem zamknięte dla kobiet. Najmłodsza bohaterka staromiejskiej części szlaku kobiet to Ewa Demarczyk, wybitna pieśniarka. Jest też bohaterka zbiorowa, czyli Miedzianna. Upamiętnia ona przedsiębiorcze krakowskie przekupki, które przez wieki współtworzyły koloryt miasta. Wędrując szlakiem wyruszymy też na symboliczne spotkania z jedną z matek krakowskiego ruchu emancypacyjnego Kazimierą Bujwidową czy wielkimi artystkami Marią Jaremą, Zofią Stryjeńską i Olgą Boznańską.

Mapkę ze szlakiem po Starym Mieście można pobrać TUTAJ [PDF]

„Szlak kobiet Krakowa – krakowianki” ma przywrócić społecznej pamięci wybitne i odważne kobiety. Poświęcona im trasa turystyczna pozwoli wpisać w tkankę miejską miejsca związane z ruchem emancypacyjnym i podkreślić ważną rolę kobiet w rozwoju Krakowa na wielu płaszczyznach. Na szlaku znajdują się obecnie punkty związane z niemal stu wybitnymi kobietami związanymi z Krakowem. Postaci wartych upamiętnienia będzie przybywać.

Cały szlak dostępny jest TUTAJ.

Szlak powstał dzięki współpracy Gminy Miejskiej Kraków z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK i przy wsparciu merytorycznym dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-10
Data aktualizacji: 2023-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź