Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Start programu FEnIKS: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

W programie znajdą się środki finansowe w wysokości 29,3 mld euro, z czego 24,2 mld euro przeznaczone będzie na m.in. na: rozwój gospodarki niskoemisyjnej, budowę dróg, rozwój kolei, ochronę środowiska i klimatu, zachowanie bioróżnorodności, czystą energię i transport, podniesienie jakości opieki zdrowotnej oraz ochronę dziedzictwa kulturowego. To największy obecnie program inwestycyjny w Unii Europejskiej, dlatego stanowić będzie impuls dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Program uwzględnia nowe wyzwania i priorytety, przed którymi stoi cała Europa, wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu, stąd koncentrować się będzie na realizacji wybranych celów Polityki Spójności, dotyczących bardziej ekologicznej, lepiej połączonej i bardziej społecznej Europy.

Wsparcie programu obejmie 5 kluczowych obszarów: energetykę, środowisko, transport, zdrowie i kulturę. Zgodnie z deklaracją strony rządowej najwięcej środków przeznaczonych zostanie na transport i energetykę. Inwestycje wspierane z programu będą realizowane przez przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne, zarządców dróg krajowych i linii kolejowych, służby ratownicze, organizacji pozarządowe, instytucje ochrony zdrowia czy instytucje kultury.

Realizacja programu pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej mieszkalnictwa, budynków użyteczności publicznej i przedsiębiorstw. Plany obejmują poszerzenie udziału zielonej energii z odnawialnych źródeł energii w końcowym jej zużyciu. Inwestycje w infrastrukturę energetyczną mają z kolei przynieść poprawę jakości i bezpieczeństwa funkcjonowania sieci elektroenergetycznych oraz rozwój inteligentnych sieci gazowych. Program ma także wspierać rozwój transportu, dostępność komunikacji zbiorowej, inwestycje w porty morskie, drogi wodne śródlądowe i przewozy intermodalne. Planowane inwestycje w sektorze środowiska powinny przyczynić się do większej odporności na zmiany klimatu oraz ochrony bioróżnorodności.

W sektorze kultury środki zostaną przeznaczone głównie na zwiększenie atrakcyjności infrastruktury kultury oraz atrakcyjności turystycznej miejsc dziedzictwa historycznego.

Więcej o tym na portalu Teraz środowisko

Dokument Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 zatwierdzony przez Komisję Europejską znajduje się tutaj

Nowa Huta zieleń park drzewa

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-10
Data aktualizacji: 2023-03-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź