Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wojna w Ukrainie trwa już rok

Rada Miasta Krakowa na początku sesji oddała hołd walczącym o wolność w Ukrainie. Z tej okazji Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz powiedział: „To miała być wojna 3-dniowa. Putin zakładał, że w 3 dni podbije Ukrainę – jakże płonne były jego nadzieje. Ukraińcy dzielnie stawili czoła rosyjskiej agresji. Wojna trwa już prawie rok i nie wygląda na to, że Putin osiągnie to, co okrutnie i niesprawiedliwie sobie założył.

Fot. Filip Radwański

Putin atakując Ukrainę symbolicznie zaatakował także Zachód i przede wszystkim demokratyczne wartości. Dotkliwe sankcje ze strony państw NATO i stała pomoc zbrojeniowa to nasze wsparcie dla ukraińskich przyjaciół. Gdyż walczą oni nie tylko o swoją wolność, ale także o naszą.

Mieszkańcy Krakowa od samego początku wojny okazali narodowi ukraińskiemu wielką solidarność. Ta solidarność przejawiała się w różnych aspektach: poprzez pomoc humanitarną, poprzez wpłaty na doposażenie armii ukraińskiej i przede wszystkim poprzez przyjęcie uchodźców z Ukrainy w swoich domach.

W marcu 2022 r. Rada Miasta Krakowa uchwaliła rezolucję wyrażającą sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i solidarność z narodem ukraińskim. RMK zerwała także współpracę z Moskwą i Sankt Petersburgiem. W lipcu nastąpiło otwarcie Skweru Wolnej Ukrainy, zaś w październiku ronda im. Hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego.

Wszystkie działania, które podejmuje Rada Miasta Krakowa to symboliczne gesty, które mają wyrazić hołd bohaterom walczącym o wolność. Rezolucje i nazwy miejsc użyteczności publicznej wraz z realną pomocą materialną oferowaną przez miasto i krakowian składają się na całościowe wsparcie i ogromną solidarność jaką odczuwamy z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi.

Jesteśmy świadkami wielkiej siły i niezłomności narodu ukraińskiego. Oddajemy także hołd i chwałę wszystkim poległym w wyniku bezprawnej agresji Rosji na Ukrainę”.

pokaż metkę
Autor: Łukasz Nowakowski
Osoba publikująca: Małgorzata Kubowicz
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-02-22
Data aktualizacji: 2023-02-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź