Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Uwaga na trudne warunki pogodowe!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega przed silnym wiatrem, prognozowane są również oblodzenia. Ostrzeżenia obowiązują do jutra, 4 lutego, do godz. 7.00. Pracują wszystkie miejskie służby.

Fot. Bogusław Świerzowski / Kraków.pl

Spodziewane są spadki temperatury, najpierw do -3°C, od niedzieli nawet do -10°C. Prognozuje się również wystąpienie silnego wiatru – do jutra, do godz. 7.00. Średnia prędkość może wynosić do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Ponadto, dziś od północy do jutra, do godz. 7.00 rano prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujących ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -3˚C, temperatura minimalna przy gruncie około -5˚C.

Sytuacja w mieście

 • godz. 21.30

Wszystkie linie zarówno w granicach miasta jak i w aglomeracji kursują po stałych trasach.

 • godz. 17.00

Aktualnie w mieście pracuje 169 jednostek, w tym 58 solarek. Według prognoz opady śniegu będą słabły wczesnym wieczorem.

 • godz. 15.00

W Krakowie autobusy i tramwaje kursują po stałych trasach. Duże utrudnienia są natomiast na liniach aglomeracyjnych. Część linii ma duże opóźnienia, część ma skrócone trasy.

Linie skrócone:

 • 248 do Bolechowice Centrum
 • 268 do Karniowic
 • 280 do Garlicy Duchownej
 • 310 do Białego Kościoła Murownia

Apelujemy o ostrożność, a kierowców prosimy o dostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Właścicielom, zarządcom i użytkownikom nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów tymczasowych oraz budynków wielkopowierzchniowych, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny, przypominamy, że zgodnie z art. 5, ust. 1, pkt. 4 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, mają oni obowiązek: odśnieżania chodników, usuwania śniegu i sopli z dachów oraz urządzeń infrastruktury technicznej, a także oznakowania miejsca ewentualnego zagrożenia w sposób widoczny.

Nadmiar śniegu należy systematycznie usuwać zgodnie z wymogami bezpieczeństwami. Zalegający śnieg może negatywnie wpłynąć na konstrukcję dachu, zwłaszcza w czasie roztopów i wahań temperatury.

Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy:

 • niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego – chodnika – położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych
 • niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego
 • niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów, z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej
 • pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.

Wyjazd z bramy przechodzący przez chodnik, czyli tzw. zjazd indywidualny (w rozumieniu ustawy o drogach publicznych) nie jest chodnikiem, ponieważ nie stanowi części drogi przeznaczonej do ruchu pieszych i obowiązek jego utrzymania ciąży na właścicielu/zarządcy posesji, do której dany zjazd prowadzi.

Zgłoś interwencję

Przypominamy, że informacje o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników można zgłaszać bezpośrednio do dyspozytorni akcji „Zima” mailowo (interwencje24h@mpo.krakow.pl) i telefonicznie (12 646 23 61). Numer interwencyjny do straży miejskiej: 986.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-02
Data aktualizacji: 2023-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź