Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Te filmy zobaczymy na 16. Mastercard OFF CAMERA!

28 kwietnia rozpocznie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Tysiące widzów w kinach, gwiazdy filmowe z całego świata i profesjonaliści branży filmowej na przełomie kwietnia i maja ponownie przyjadą do Krakowa. W tym roku wyjątkowo wcześnie ogłoszono daty festiwalu i wszystkie 8 sekcji festiwalowych, a do sprzedaży trafia pierwsza pula karnetów.

Fot. Materiały organizatorów

Tradycyjna filmowa majówka w Krakowie

Miłośnicy ekscytujących seansów w niezależnych kinach i pokazów plenerowych na miejskich placach już dziś powinni zaplanować swoją majówkę w Krakowie. W tym roku Festiwal Mastercard OFF CAMERA będzie odbywać się od 28 kwietnia do 7 maja.

Przez 3 dni (2-4 maja) nasze miasto stanie się centrum spotkań dla międzynarodowego grona twórców, producentów, reżyserów, scenarzystów, ekspertów i konsultantów. Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów i spotkań koprodukcyjnych będziemy poznawać pomysły na nowe projekty i dzielić się doświadczeniami z realizacji filmów fabularnych. Porozmawiamy również o sukcesach dystrybucji polskich filmów.

Sekcje tematyczne: odsłaniamy karty!

Każdego roku w czasie festiwalu prezentowanych jest 8 sekcji: 4 sekcje stałe oraz 4 sekcje tematyczne.

Dobrze znana sekcja – nowości filmowe ze świata festiwali

„Festiwalowe Hity” to sekcja, w ramach której co roku na Mastercard OFF CAMERA pokazywane są najlepsze produkcje, najbardziej doceniane przez krytyków i najchętniej oglądane przez widzów na międzynarodowych imprezach filmowych. W Krakowie prezentowane są one zazwyczaj po raz pierwszy. Już teraz organizatorzy prezentują pierwsze cztery tytuły, które będzie można zobaczyć w festiwalowych kinach.

 • „The Happiest Man in the World” cenionej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej 
 • „America” o uciekającym przed przeszłością Elim, który po śmierci ojca decyduje się wrócić ze Stanów Zjednoczonych do swojej ojczyzny i zmierzyć z dawnymi upiorami
 • Historia dwunastoletniej „Dalvy”, która niczego nieświadoma, doświadcza ze strony ojca miłości wykraczającej poza zwykłe rodzicielskie uczucia
 • Japońska opowieść o ogromnym bólu, poczuciu winy i bezradności – „Love Life”, której bohaterem jest 6-letni Keita, żyjący w patchworkowej rodzinie.

Dzisiejsza rodzina to coś więcej niż pokrewieństwo krwi

Poza pasmami, które co roku pojawiają się w programie Mastercard OFF CAMERA, w czasie festiwalu zaprezentowane zostaną filmy w czterech nowych sekcjach. Są one przygotowywane na każdą kolejną edycję i stanowią komentarz do tego, co aktualnie dzieje się na świecie oraz jakie tematy poruszane są przez filmowców w różnych zakątkach globu.

W 2023 r. jedną z takich sekcji tematycznych jest „Wszystko w rodzinie”. Bierze ona na warsztat współczesne formacje rodzinne, które dziś nie są już oparte tylko na biologicznym pokrewieństwie. Pierwsze cztery filmy w ramach tej sekcji to:

 • Komedia sytuacyjna i thriller w jednym, który obnaża kruchość relacji jugosławiańskiej rodziny z lat 80. XX wi. oraz historia tytułowego wujka z filmu „Uncle”
 • Nocna podróż trójki queerowych nastolatków, będących dla siebie „wybraną rodziną”, przez ulice Toronto prezentowana w „Soft”
 • Upadający biznes, duński piekarz i irańska sprzątaczka, czyli „The Cake Dynasty” – satyra na uprzywilejowaną rodzinę z zachodniego świata z przymrużeniem oka, autorstwa debiutującego reżysera Christiana Lollike
 • Francuska opowieść o z pozoru zadowolonej z życia Rachel, która w wieku 40 lat, dzięki romansowi z Alim i relacji z jego córką zaczyna doświadczać nieodkrytego dotąd instynktu macierzyńskiego w „Other People’s Children”, uznanej francuskiej reżyserki – Rebeki Zlotowski.

W ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA będzie można zobaczyć wymienione wyżej filmy i wiele innych produkcji z całego świata. Łącznie w tym roku zostanie pokazane ponad 100 tytułów z 40 krajów w czasie 200 projekcji w ramach 8 sekcji tematycznych.

Pozostałe sekcje stałe Festiwalu Mastercard OFF CAMERA:

 • KONKURS GŁÓWNY „WYTYCZANIE DROGI” – 10 debiutów lub drugich filmów reżyserek i reżyserów z całego świata, które walczą o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w wysokości 25 tys. dolarów.
 • KONKURS POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH – 10 najbardziej interesujących polskich produkcji, które walczą o nagrodę główną - 100 tys. zł.
 • AMERYKAŃCY NIEZALEŻNI – odważne, bezkompromisowe i fascynujące kino zza oceanu.

16. edycja Mastercard OFF CAMERA

Sekcje tematyczne 16. edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA

 • AHOJ PRZYGODO! – wielki powrót „Kina Nowej Przygody”, które swoje triumfy święciło pod koniec lat 70. i 80. XX w. Jak konwencje kina przygodowego na fabuły filmów niezależnych przepisują nowe generacje reżyserów, dowiemy się podczas seansów w ramach sekcji „Ahoj Przygodo!”.
 • Słaba płeć? Nic z tych rzeczy! Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wciąż tkwimy w na wskroś patriarchalnym i szowinistycznym społeczeństwie. Specjalna tematyczna sekcja Mastercard OFF CAMERA nie tylko stawia kobiety w samym centrum filmowych opowieści, ale także prezentuje produkcje stworzone przez bezkompromisowe reżyserki, które wywracają do góry nogami normy genderowe.
 • TECHNO PARTY – Czy potrafimy wyobrazić sobie nasze życie bez technologii? W sekcji Techno Party festiwalu Mastercard OFF CAMERA zastanowimy się nad blaskami i cieniami, które niesie ze sobą nieunikniony rozwój technologii.
 • WSZYSTKO W RODZINIE – Czas przyjrzeć się często zaskakującym nowym typom rodzinnych koligacji.

W tegorocznym programie przewidziane są także:

 • dyskusje z twórcami nagradzanych filmów krótkometrażowych, mierzących się obecnie z debiutem fabularnym
 • rozmowy z lokalnymi managerami z Małopolski, mówiące o dostosowaniu regionu do oczekiwań i marzeń produkcji z całego świata
 • prezentacje pozycji literackich gotowych do ekranizacji w ramach Word2Picture
 • praktyczne rozwiązania dla zrównoważonej, ekologicznej produkcji filmowej
 • warsztaty na temat rozpoznawania i reagowania na mobbing w branży.

Ponadto, zgłębimy również kwestię coraz bardziej popularnych usług serwisowych dla producentów zagranicznych oraz spotkamy się z finalistami konkursu scenariuszowego Script Pro. Dodatkowym akcentem międzynarodowym będą spotkania one-on-one, podczas których polscy oraz zagraniczni producenci będą mogli porozmawiać o możliwościach koprodukcyjnych.

Nie zabraknie również ciekawych analiz najnowszych polskich filmów czy corocznych już konsultacji scenariuszowych organizowanych z Torino Film Lab. Wieczorami będziemy mieli okazję do rozmowy podczas wydarzeń towarzyszących Festiwalowi.

Szczegółowy program pojawi się na stronie organizatorów do końca lutego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-27
Data aktualizacji: 2023-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź