Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Blisko 14 000 przedsiębiorców odwiedziło w 2022 r. Referat ds. CEIDG

W 2022 roku Referat ds. CEIDG Wydziału Spraw Administracyjnych UMK obsłużył 13 732 przedsiębiorców, w tym 1276 cudzoziemców.

Fot. materiały prasowe

Składając wnioski do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przedsiębiorcy mogli liczyć na wsparcie i pomoc pracowników referatu w zakresie rejestracji działalności gospodarczej, zmiany danych firmy, zawieszeniem, wznowieniem oraz zamknięciem firmy w ramach wpisu do CEIDG.

Z tej liczby przedsiębiorców ponad 2300 osób za pośrednictwem Urzędu Miasta Krakowa założyło własną firmę, w tym 739 cudzoziemców.

Największą grupę wśród cudzoziemców rozpoczynających działalność gospodarczą stanowili obywatele Ukrainy, którzy założyli aż 510 firm oraz obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej – 78 firm. Skokowy wzrost wśród obywateli Ukrainy widoczny jest od wybuchu wojny w tym kraju. Przypomnijmy, że obecnie na podstawie Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatele Ukrainy mogą założyć i prowadzić firmę na takich samych zasadach jak obywatele Polski.

Wnioski o założenie firmy składali również obywatele Stanów Zjednoczonych, Turcji, Meksyku, Gruzji czy Mjanmy.

Statystyki pokazują, że pomimo możliwości składania wniosków do CEIDG drogą elektroniczną, wielu przedsiębiorców wybiera tradycyjną formę składania wniosków, oczekując bezpośredniej pomocy urzędnika w dopełnieniu formalności prawnych związanych z własną firmą.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-25
Data aktualizacji: 2023-01-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź