Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Półkolonie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami

Już po raz czwarty w Krakowie realizowana jest akcja „Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”. W ramach tej inicjatywy odbywają się finansowane przez miasto półkolonie zimowe. Biorą w nich udział dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami.

Fot. Kraków Bez Barier

– W bogatej ofercie różnorodnych aktywności proponowanych przez miasto, miejskie instytucje i jednostki na czas ferii, od czterech lat szczególne miejsce zajmują półkolonie, na które zapraszamy dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Podobną inicjatywę realizujemy w mieście latem i wiemy, jak bardzo jest oczekiwana i potrzebna. Dla dzieci to forma atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, a dla ich opiekunów konkretna pomoc i wytchnienie w codziennej opiece – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Inicjatywa jest skierowana do dzieci i młodzieży do 24. roku życia z różnymi niepełnosprawnościami. Biorą w nich udział osoby mieszkające w Krakowie lub chodzące tu do szkoły. Dla uczestników to szansa na ciekawe, pełne atrakcji zajęcia odbywając się od poniedziałku do piątku, od godzin porannych do popołudniowych, a dla ich opiekunów dodatkowe wsparcie i możliwość odpoczynku czy załatwienia spraw w czasie, gdy podopiecznymi zajmuje się wykwalifikowana kadra.

W ramach tegorocznej, zimowej edycji półkolonii planowane są różnorodne zajęcia i atrakcje, m.in.: sportowe, wokalno-ruchowe, manualne i plastyczne, przyrodnicze, gry planszowe, a także wycieczki i wyjścia kina czy muzeum.

Półkolonie organizowane są przez współpracujących z miastem partnerów. Na dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami czeka ok. 185 miejsc. W czasie ferii zajęcia odbędą się w różnych punktach miasta, m.in.: w Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych (Hala 100-lecia Cracovii, al. Focha 40), w Szkole Podstawowej nr 27 przy ul. Podedworze 16, w budynku Stowarzyszenia Edukacyjnego Integracja na os. Uroczym 14, w Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6, w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki przy ul. Białoprądnickiej 3, w Szkole Podstawowej nr 58 przy ul. Pigonia 2, w Centrum Autyzmu przy ul. Spadochroniarzy 1.

Uczestnicy półkolonii maja zapewnione wyżywienie oraz opiekę wykwalifikowanej kadry wychowawców i opiekunów posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami, a także ratownika medycznego. Niektórzy z realizatorów zapewniają ponadto transport do miejsca wypoczynku oraz z miejsca wypoczynku do określonych punktów odbiorów i przywozów dzieci.

Szczegółowe informacje o organizacji zajęć w poszczególnych miejscach oraz dane kontaktowe do realizatorów można znaleźć na stronie krakow.pl/bezbarier.

W tym roku na realizację akcji „Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami” miasto przeznacza 300 tys. zł. To już kolejna edycja inicjatywy. Po jednej z poprzednich została przeprowadzona ankieta, która pokazała, jak bardzo potrzebne są tego rodzaju przedsięwzięcia.

– Opieka i organizacja czasu dla dzieci ze specjalnymi problemami zdrowotnymi to nie są proste rzeczy. Od osób zaangażowanych w takie przedsięwzięcie wymaga to nie tylko specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, ale też dużej empatii. A kiedy dziecko wraca szczęśliwe i nie może doczekać się następnego dnia, to rodzicowi nie pozostaje nic innego jak pogratulować organizatorom – podkreślali rodzice dzieci biorących udział w półkoloniach.

Informacje o inicjatywach miasta oferowanych osobom z niepełnosprawnościami można śledzić na stronie krakow.pl/bezbarier.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-17
Data aktualizacji: 2023-02-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź