Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W placówkach oświatowych stawiamy na zieloną energię i wykorzystanie deszczówki

Jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna zakończyła w ostatnim czasie montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach dwóch przedszkoli, szkoły podstawowej oraz Domu Pomocy Społecznej. Dzięki temu oszczędność w kosztach energii w zależności od indywidualnego zużycia będzie się wahać od 40 do 60 proc.

Fot. KEGW

Instalacje powstały w poniższych lokalizacjach:

  • Przedszkole nr 135, ul. Stępnia 1, Kraków – moc instalacji 32,50 kWp
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 19, ul. Kurczaba 15, Kraków (poprzednia nazwa Szkoła Podstawowa nr 117) – moc instalacji 40 kWp
  • Szkoła Podstawowa nr 61, ul. Popławskiego 17, Kraków – moc instalacji 50 kW
  • Dom Pomocy Społecznej w Krakowie, ul. Łanowa 41b, Kraków – moc instalacji do 25 kW

Wybór miejsc, w których można przeprowadzić tego typu inwestycje, nie jest prosty. Aby na dachach mogły pojawić się elektrownie słoneczne, niezbędne jest wcześniejsze przeprowadzenie ekspertyz technicznych budynków. Badanie określa, jaki jest stan konstrukcji i czy możliwe jest, aby ją dodatkowo dociążyć.

Na przełomie roku 2021 i 2022 KEGW zrealizował budowę kolejnych pięciu instalacji fotowoltaicznych w placówkach oświatowych. Ich listę znajdziecie tutaj.

W ramach inwestycji pro klimatycznych realizowanych w krakowskich placówkach oświatowych KEGW zakończył także w ostatnim czasie montaż zbiorników na deszczówkę, która będzie wykorzystana do podlewania przyszkolnych ogrodów (projekt „Łap Deszczówkę”). Działania związane z zagospodarowaniem wód opadowych pozwalają na zmniejszenie zużycia wody wodociągowej, a co za tym idzie – redukcję odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej, co przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe.

Zbiorniki pojawiły się w następujących lokalizacjach:

  • Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, ul. Ułanów 9
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Wojciecha, ul. Strzelców 5A
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 – Szkoły Podstawowej nr 60 i XXXI Liceum Ogólnokształcącego, ul. Kazimierza Odnowiciela 2
  • Szkoła Podstawowa nr 95, ul. Wileńska 9B
  • Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego, ul. Macieja Miechowity 6

W tym miejscu warto przypomnieć o wcześniej zrealizowanych przez KEGW projektach (w ramach inicjatywy „Woda w ogródku szkolnym – nasz wspólny skarb”), mających na celu odbudowę naturalnej retencji, jak np.: budowę zbiornika retencyjnego przy Szkole Podstawowej nr 39 przy ul. Jachowicza czy ogród deszczowy w Mistrzejowicach przy budynku Rady Dzielnicy. Więcej o tym tutaj.

Projekty „Łap Deszczówkę” i „Woda w ogródku szkolnym – nasz wspólny skarb” to inicjatywy obywatelskie zrealizowane przez mieszkańców, nauczycieli i uczniów.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-16
Data aktualizacji: 2023-01-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź