Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Neon „Ludwik” znów świeci!

Na szlaku sztuki i designu Nowej Huty nie może zabraknąć neonów! ZBK sukcesywnie odnawia zabytkowe szyldy, które powstały w latach 70. ubiegłego wieku. Dziś możemy już podziwiać neon „Ludwik” zdobiący pawilon handlowy na os. Kazimierzowskim. Niedługo ujrzymy kolejne wyremontowane szyldy, m.in. na budynku restauracji „Stylowa”.

Fot. Grzegorz Ziemiański / Nowohucianie

Prace w zakresie remontu i uruchomienia neonu „Ludwik” były prowadzone od września do grudnia 2022 r. Ich koszt to ponad 35 tys. zł. Korpusy liter napisu zostały zdemontowane z dachu budynku i poddane kompleksowym pracom renowacyjnym. Kolor neonu udało się ustalić w oparciu o zachowane oryginalne rurki neonowe.

„Ludwik” jest drugim neonem umieszczonym na budynku pawilonu handlowego, jaki został wyremontowany i uruchomiony na zlecenie ZBK. W 2015 r. odnowiono neon „Merkury”, który znajduje się na budynku przy al. Pokoju 14.

Jeszcze bardziej „stylowa”

W ramach renowacji odnowione zostaną także trzy neony restauracji „Stylowa”. Na wykonanie prac zostały uzyskane wszelkie niezbędne pozwolenia konserwatorskie oraz budowlane. Oprócz odtworzenia neonów, odbędzie się remont elewacji budynku w strefie parterowej – oczyszczenie, uporządkowanie okablowania, uzupełnienie ubytków i uszkodzonych elementów tynków szlachetnych zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi oraz konserwacja metalowych elementów markizy. Dzięki temu znacznie poprawi się estetyka otoczenia restauracji „Stylowa”.

W kolejce do remontu i uruchomienia czeka również znana wszystkim „Jubilatka”.


Prace renowacyjne są realizowane przez Zarząd Budynków Komunalnych w ramach zadania inwestycyjnego „Wykonanie neonów nowohuckich”.

neon ludwik_renowacja

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-09
Data aktualizacji: 2023-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź