Ekologia rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Lepsza jakość powietrza. Gorzej jedynie przy ruchliwych drogach

Z roku na rok sukcesywnie poprawia się jakość powietrza w Krakowie – obrazują to dane ze stacji monitoringu rozmieszczonych w różnych rejonach miasta. To efekt wymiany palenisk, obowiązywania zakazu palenia węglem i drewnem oraz kontroli przestrzegania przepisów. Przed nami kolejny krok, czyli wprowadzenie Strefy Czystego Transportu.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Wprowadzenie Strefy Czystego Transportu przyczyni się w kolejnych latach do dalszej poprawy, szczególnie w pobliżu ruchliwych arterii, m.in. al. Krasińskiego i ul. Dietla, na których znajdują się stacje zbierające dane o stężeniu pyłów pochodzących z ruchu drogowego.

– Na przestrzeni ostatnich kilku lat jakość powietrza w Krakowie znacznie się poprawiła. Mamy zdecydowanie mniej epizodów smogowych, choć warunki topograficzne i pogodowe – szczególnie w okresie zimowym temu nie sprzyjają. Rok 2022 na przeważającej liczbie stacji państwowego monitoringu powietrza wypada znacznie lepiej niż 2021. Gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku stanowisk komunikacyjnych, gdzie celem prowadzenia pomiarów jest ocena narażenia zdrowia mieszkańców na zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem samochodów. Dlatego tak ważnym, kolejnym krokiem w walce o czyste powietrze jest wdrożenie zapisów uchwały o strefie czystego transportu – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Średnioroczne stężenie pyłu PM10 w Krakowie

 

Więcej o SCT na stronie internetowej ztp.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-05
Data aktualizacji: 2023-01-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź