Start rozwiń menu

Przed nami drugi panel obywatelski w Krakowie

Już wkrótce mieszkańcy będą decydować o kierunkach polityki transportowej miasta. Trwają bowiem prace przygotowawcze do Krakowskiego Panelu Transportowego.

Krakowski Panel Transportowy
Fot. KPT

Krakowski Panel Transportowy odbędzie się w dniach: 4–5 marca, 18-19 marca, 1 kwietnia 2023 r.

Panel to forma konsultacji, która pozwala na wypracowanie rekomendacji dla administracji publicznej w istotnych społecznie obszarach przez losowo wyłonioną, reprezentatywną grupę obywateli. Jest ona bardziej skuteczna niż typowa ankieta czy sondaż, ponieważ jest bardziej pogłębiona i może poruszać więcej tematów.

Mieszkańcy, którzy zostaną uczestnikami panelu będą dyskutować wokół zagadnień dotyczących kierunków rozwoju komunikacji publicznej, polityki parkingowej oraz jak poprawić zarządzanie ruchem w mieście, w tym jak zmniejszyć emisję z transportu i jakie rozwiązania powinno wybrać miasto, aby optymalizować wykorzystanie różnych środków transportu.

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (YouTube)

 

Uczestnicy panelu będą wyłonieni drogą losowania, aby zapewnić możliwie reprezentatywną grupę mieszkańców Krakowa. Paneliści wypracują konkretne rozwiązania w oparciu o przekazaną im wiedzę w tym temacie, uczestnicząc w spotkaniach z ekspertami i stronami oraz zapoznając się z ich stanowiskiem.

Dla właściwego przebiegu procesu konsultacyjnego zostanie powołany zespół koordynujący Krakowski Panel Transportowy. Jednym z kluczowych zadań tego zespołu będzie weryfikacja powstałych w toku dyskusji rozwiązań pod względem formalno-prawnym, merytorycznym i finansowym. Ostateczne rekomendacje zostaną poddane głosowaniu panelistów. Te, które uzyskają minimum 80-proc. poparcie i leżą w kompetencjach samorządu, prezydent uzna za wiążące i będą one sukcesywnie wdrażane.

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (YouTube)

 

Operatorami i moderatorami panelu transportowego są wyłonione w konkursie dwie organizacje pozarządowe Fundacja Pole Dialogu oraz Fundacja Optimum Pareto.

To już drugi panel obywatelski organizowany przez Urząd Miasta Krakowa, w którym uczestniczyć będą krakowianie. Pierwszy odbywał się w 2021 roku i poświęcony był zmianom klimatu oraz neutralności klimatycznej miasta. Rekomendacje powstałe w ramach tych konsultacji są aktualnie wdrażane.

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (YouTube)
pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-22
Data aktualizacji: 2023-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź