Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spotkanie z Michałem Stonawskim z Bunkrze Sztuki

Galeria Bunkier Sztuki zaprasza na spotkanie z krakowskim malarzem Michałem Stonawskim i rektorem Akademii Sztuk Pięknych Andrzejem Bednarczykiem. Goście rozmawiać będą o publikacji „Michał Stonawski”, wydanej w związku z indywidualną wystawą artysty „To, co widzę, nie jest tym, co widzę”.

Fot. Bunkier Sztuki / materiały prasowe

Spotkanie, które odbędzie się dziś, 5 grudnia, o godz. 18.00, poprowadzi historyczka sztuki, kuratorka oraz redaktorka publikacji – Agnieszka Mazoń.

Katalog podzielony został na dwie części. Pierwsza zawiera wstęp dyrektor galerii dr Marii Anny Potockiej, tekst kuratorki Agnieszki Mazoń, autokomentarz artysty oraz eseje dwójki zaproszonych autorów. Krytyczka sztuki i dyrektorka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Maria Poprzęcka zwraca uwagę na piękno przemijania oddane przez Stonawskiego, między innymi w „portretach książek”. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prof. Andrzej Bednarczyk skupia się na przewrotności dzieł młodego artysty, uzależnieniu ich kontekstualności od miejsca prezentacji. Ta część publikacji została uzupełniona o dokumentację fotograficzną indywidualnej wystawy artysty prezentowanej w Bunkrze Sztuki od lipca do października 2022 roku.

Drugą część katalogu stanowią reprodukcje dzieł artysty z ostatnich piętnastu lat.

Michał Stonawski (ur. 1984)

Uprawia malarstwo, rysunek, tworzy obiekty i instalacje. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie (2010 – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Medal Rektora; 2015 – doktorat tamże). Nauczyciel rysunku i malarstwa w krakowskim Liceum Plastycznym. Artysta przedstawia użytkowe, masowo produkowane przedmioty z najwyższą dokładnością, eksponując ślady upływu czasu i zniszczenia. Z obrazów olejnych konstruuje trójwymiarowe obiekty malarskie.
Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Bunkra Sztuki, MOCAK-u oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Andrzej Bednarczyk (ur. 1960)

Uprawia malarstwo, grafikę, tworzy instalacje i książki artystyczne. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie (1986 – dyplom w dziedzinie malarstwa pod kierunkiem doc. Zbigniewa Grzybowskiego; 1993 – doktorat; 2001 – habilitacja; 2009 – profesura). Od początku kariery związany z macierzystą uczelnią; współzałożyciel Platformy Badań Artystycznych, członek zespołu redakcyjnego periodyku „Zeszyty Malarstwa”, obecnie rektor Akademii. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Związku Literatów Polskich. Stypendysta Ministra Kultury oraz Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku. Autor tekstów poetyckich i esejów o sztuce. Autor ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w dwudziestu dziewięciu krajach. Jego twórczość była honorowana m.in.: Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki RP (1987), nagrodą na Bielskiej Jesieni (1991), nagrodą za grafikę na Międzynarodowej Wystawie Grafiki Intergrafia'97, Katowice (1997), III nagrodą na Inter-Kontakt-Grafik, Praga (1998), Youth’s Choice Award na GRAPHICALLY EXTENDED International Print Network 2012, Horst-Janssen-Museum, Oldenburg, Niemcy (2012) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2019).

Agnieszka Mazoń (ur. 1986)

Historyczka sztuki, kuratorka i koordynatorka wystaw i wydarzeń, antykwariuszka, specjalistka do spraw kolekcji w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania dziedzictwem współorganizowanych przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Autorka tekstów o sztuce współczesnej oraz projektów graficznych licznych publikacji, m.in. „Franciszek Czarnomski. Archiwum generała”, „W poszukiwaniu piękna. Bronisława Rychter-Janowska 1868–1953” czy „Leszek Sobocki. Podobizny i znaki”. Kuratorka indywidualnej wystawy Michała Stonawskiego „To, co widzę, nie jest tym, co widzę” prezentowanej w Bunkrze Sztuki od lipca do października 2022 roku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-29
Data aktualizacji: 2022-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź