Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozpoczęła się 3. edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

Czy w tej edycji zwycięży kolejne terrarium dla patyczaków? A może mural na ścianie szkoły, strefa plażowa, wyposażenie pracowni czy ogród zagospodarowany z pobliskiego nieużytku szkolnego? Uczniom biorącym udział w 3. edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskim z pewnością nie zabraknie pomysłów. To inicjatywa, w której krakowscy uczniowie sami tworzą projekty, a następnie wybierają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne. A miasto finansuje ich realizację i uczy partycypacji.

Fot. Materiały organizatorów

Za nami 9. edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, w którym krakowianie po raz kolejny zdecydowali, jakie projekty w skali miasta i poszczególnych dzielnic chcą zrealizować z budżetu udostępnionego przez miasto. Warto jednak pamiętać, że oprócz BO w Krakowie odbywają się także inne przedsięwzięcia, które również opierają się na idei partycypacji. Jednym z nich jest Szkolny Budżet Obywatelski (SzBO) realizowany ramach programu Młody Kraków 2.0. Odbyły się już dwie edycjeSzBO, w których uczniowie do realizacji wybrali 94 projekty.

W ostatniej edycji SzBO uczniowie z 31 krakowskich szkół biorących udział w projekcie wybrali 79 z 231 zgłoszonych projektów. Na realizację opracowanych pomysłów dostali finanse ze środków miasta (5 tys. zł na projekt, łącznie miasto przeznaczyło na ten cel 155 tys. zł).

Wśród zwycięskich propozycji znalazły się między innymi namalowanie muralu na budynku X LO, przygotowanie strefy radiowo-muzycznej w XVII LO, wymiana szkolnego dzwonka na elektryczny w XLII LO, zakup terrarium dla patyczaków w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących, stymulujący zmysły tajemniczy ogród w Centrum Autyzmu (Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 4) czy stworzenie strefy plażowej w Zespole Szkół Łączności. Wszystkie zrealizowane projekty są oznaczone logotypem SzBO wraz z podaniem informacji o tytule, wartości oraz autorach projektu.

Edycja 2022/2023: 34 szkoły i 200 tys. z budżetu miasta na projekty uczniów

Rozpoczęła się trzecia edycja inicjatywy. W Szkolnym Budżecie Obywatelskim biorą udział samorządowe szkoły ponadpodstawowe: licea, technika, szkoły branżowe i specjalne – w edycji 2022/2023 w proces zaangażowały się 34 szkoły i placówki. Każda ze szkół otrzyma 6 tys. zł na realizację projektów wskazanych przez uczniów. Do rozdysponowania jest ponad 200 tys. zł z budżetu miasta.

Aktualnie w szkołach trwa etap wyjaśniania zasad procesu i promowania idei SzBO. Organizowane są zajęcia edukacyjne poświęcone partycypacji, a także warsztaty tworzenia projektów i mapowania potrzeb. W styczniu i lutym uczniowie skupią się na opracowaniu i składaniu projektów, następnie etap weryfikacji. Pod koniec marca zostaną ogłoszone listy projektów, na które młodzi ludzie będą mogli głosować. A listy zwycięskich projektów w poszczególnych szkołach poznamy pod koniec kwietnia. Czas na realizację zwycięskich zadań szkoły będą miały do końca wakacji.

W przygotowaniu i realizacji procesu uczniów wspierają Zespoły ds. Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, a także koordynatorzy SzBO, którzy współpracują bezpośrednio z przedstawicielami miasta, otrzymują też materiały do realizacji przedsięwzięcia.

BO – warto mieć wpływ

Realizatorzy projektu podkreślają, że zaangażowanie uczniów w SzBO sprawia, że mają oni większe poczucie wpływu na sprawy szkoły i decydowanie o nich. Dzięki tej inicjatywie wzrasta też rola samorządów uczniowskich. Uczestnictwo w procesie to dla młodych ludzi także ogromna porcja wiedzy na temat funkcjonowania szkół oraz miasta. Z kolei szkołom uczestnictwo w projekcie daje możliwość budowania pozytywnego obrazu miejsc otwartych na dialog i partnerstwo, wspierających aktywność i zaangażowanie podopiecznych. SzBO to także konkretne korzyści społeczne dla miasta – dzięki projektowi młodzi ludzie i ich otocznie lepiej poznają zasady miejskiego budżetu obywatelskiego.

Listę szkół biorących udział w tej edycji SzBO oraz regulamin i harmonogram inicjatywy można znaleźć na stronie Młody Kraków oraz na profilu SzBO. Działania związane z procesem można także śledzić na profilach: Młody Kraków 2.0 (Facebook) oraz mlody_krakow (Instagram).

Szkolny Budżet Obywatelski

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-24
Data aktualizacji: 2023-01-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź