Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krzysztof Penderecki in memoriam

23 listopada przypadała 89. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Z tej okazji w przeddzień rocznicy w Sukiennicach odbył się koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam”, objęty patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. 

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

Program wieczoru, zgodnie z zapowiedziami wypełniły utwory kameralne i chóralne Krzysztofa Pendereckiego. Zgromadzona publiczność usłyszała miedzy innymi II Kwartet smyczkowy z 1968 r. w wykonaniu MILO String Quartet, a także III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika” z 2008 r. wykonaniu kwartetu smyczkowego DAFÔ. Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej zaprezentował wybrane utwory na chór a cappella, m.in. „Pieśń Cherubinów”, „Agnus Dei” z „Polskiego Requiem” i fragmenty z „Missa brevis”.

Krzysztof Penderecki (1932–2020) był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów oraz jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie. Jego zasługi dla światowej kultury i Krakowa, którego mieszkańcem był przez ponad 60 lat, są nieocenione. W 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, a uroczyste pożegnanie artysty, zorganizowane w marcu 2022 r., zgromadziło licznych przedstawicieli świata artystycznego i miłośników twórczości mistrza z całego świata, chcących oddać mu hołd.

Przypomnijmy, że urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego została złożona 29 marca br. w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-23
Data aktualizacji: 2022-11-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź