Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odwiedź świąteczny Kraków

Goście, którzy przyjadą do Krakowa w okresie świątecznym nie będą rozczarowani. Niezależnie od aury, w mieście można poczuć wyjątkową atmosferę, bo nastrój tworzą przede wszystkim ludzie – mieszkańcy i nasi goście. Tak, Kraków jest miejscem bezpiecznym i otwartym dla wszystkich. Znajdź swój powód do odwiedzenia stolicy Małopolski, zwłaszcza w świątecznym czasie.

Fot. Paweł Krawczyk / krakow.pl

Przed nami sporo atrakcji. Jedną z najbardziej charakterystycznych imprez odbywających się w okresie świątecznym jest jarmark bożonarodzeniowy. Rozpoczął się 25 listopada i tradycyjnie przejął połowę Rynku Głównego, od strony Sukiennic. W kramach można zakupić zarówno dekoracje świąteczne, w tym bombki choinkowe, jak również rękodzieło, ceramikę, wyroby ze skóry, sukna, drewna i metalu, biżuterię, a także zabawki dla dzieci i wiele różnorodnych pamiątek krakowskich. Nie zabraknie przysmaków: wyrobów z czekolady i marcepanu, prażonych orzechów, lukrowanych owoców, pierników czy świątecznych ciasteczek z lukrem.

Zmęczeni zakupami będą mogli posilić się w punktach gastronomicznych rozmieszczonych w kramach. Będą na nich czekać zarówno tradycyjne potrawy świąteczne, jak i przysmaki różnych kuchni świata w licznych restauracjach w centrum miasta i przy Drodze Królewskiej. Jarmarkowi będą towarzyszyć występy artystyczne i muzyczne i najpiękniejsza w mieście choinka – stojąca w pobliżu kościoła Mariackiego. Chyba najbardziej barwną imprezą towarzyszącą będzie korowód kolędniczy.

Prezenty w krakowskim stylu

Kolorami i kształtami zachwycać będą także bombki choinkowe. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Polskie bombki są w wielu krajach świata produktem luksusowym, a zawieszka „Made in Poland” jest na rynku szklanych ozdób świątecznych wyznacznikiem najwyższej jakości. Wśród nich można znaleźć zarówno tradycyjne, jak i te uformowane w motywy typowo krakowskie: bombki w kształcie smoka wawelskiego, lajkonika, Stańczyka znanego z obrazu Jana Matejki, a także kolędników, zwierząt, kwiatów czy bałwanków.

Nic dziwnego, że krakowski jarmark bożonarodzeniowy znalazł się, w opinii „The Times”, wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, który może śmiało rywalizować o odwiedzających ze swoimi odpowiednikami w Strasburgu, Brukseli, Berlinie, Wiedniu czy Kopenhadze.

Szopkarska tradycja

Warto także polecić, zwłaszcza miłośnikom piękna zaklętego w szczególe, wystawę szopek bożonarodzeniowych, które są prezentowane w różnych częściach miasta w podświetlanych gablotach lub w witrynach sklepowych. Szopka krakowska to ewenement na skalę światową. Jej twórcy przygotowują modele wielopoziomowe, bogato zdobione w szczegóły charakterystycznych elementów zabytkowej architektury miasta, które fantazyjnie połączono ze sobą lub przetworzono. W szopkowych scenkach przy żłóbku betlejemskim kolędują nie tylko pasterze, ale także figurki w strojach krakowskich, smok wawelski, czy nawet postaci ze współczesnego życia publicznego. Najpiękniejsze z dzieł są wybierane przez jury składające się z historyków i historyków sztuki, etnografów, plastyków oraz architektów i trafiają na wystawę w Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory.

Kraków bezpieczny i otwarty dla turystów

Kraków warto odwiedzić o każdej porze roku, ale magia świąt z pewnością uczyni pobyt w stolicy Małopolski jeszcze bpgatszym we wrażenia. Przypominamy, że nasze zaangażowanie w konflikt w Ukrainie polega tylko i wyłącznie na pomaganiu. Tak, Kraków jest miastem bezpiecznym i otwartym dla wszystkich gości!

 

Odkryj świat historii 

Właśnie tam, przy rynku, dokładnie naprzeciwko kościoła Mariackiego można znaleźć największą kolekcję szopek w Krakowie. Oprócz pięknych i finezyjnie wykończonych miniaturek mierzących od 2 metrów do kilku centymetrów można obejrzeć wystawę „Kraków od początku bez końca”, gdzie jedną z sal zamieniono na fragment szopki.

1 grudnia przy pomniku Adama Mickiewicza zaprezentowane zostały prace zgłoszone do tegorocznego, 80. Konkursu Szopek Krakowskich. Były one prezentowane publiczności od godz. 10.00 do 12.00, a następnie zostały przeniesione do pałacu Krzysztofory i tam czekały na ocenę sędziowską. Krakowskie szopki znajdują się na krajowej Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w 2018 r. umieszczono je także na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Warto też odwiedzić szopki kościelne – szczególnie chwalone są szopka w kościele ojców bernardynów u podnóża Wawelu, gdzie znajduje się całe miniaturowe miasteczko ze stajenką betlejemską oraz żywa szopka z przygotowana przez ojców franciszkanów przy bazylice przy ul. Franciszkańskiej, którzy jak co roku zapraszają do oglądania grup jasełkowych i wspólnego kolędowania.

Twoje zainteresowania, nasza oferta kulturalna

Świąteczny pobyt w Krakowie umilić może także bogata oferta kulturalna. A w niej: „Nowy Skarbiec  Koronny” i inne wystawy na Zamku Królewskim na Wawelu, a także ekspozycje poświęcone Tamarze Łempickiej w Muzeum Narodowym oraz Helenie Rubinstein w Żydowskim Muzeum Galicja. Nie zabraknie propozycji spędzenia wolnego czasu przygotowanych przez inne instytucje kultury.

#swiatecznykrakow plakat

pokaż metkę
Autor: Mateusz Drożdż
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-18
Data aktualizacji: 2022-12-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź