Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak walczymy z bazgrołami w mieście?

Pojawiają się na budynkach, mostach i ekranach akustycznych, ale także na pomnikach czy koszach na śmieci. Mowa o nielegalnych malunkach i wulgarnych napisach, które szpecą miejski krajobraz. Walka z nielegalnym graffiti w Krakowie trwa od lat i zaangażowane są w nią miejskie służby i jednostki organizacyjne. To nie tylko zamalowywanie niechcianych rysunków, ale także programy edukacyjne prowadzone w krakowskich szkołach m.in. przez straż miejską.

Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Działania profilaktyczne

Od początku 2022 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 580 godzin zajęć w szkołach podstawowych oraz 150 godzin w szkołach ponadpodstawowych na temat uświadamiania młodzieży, czym jest niszczenie mienia, jakie są tego konsekwencje i koszty przywrócenia do stanu pierwotnego.

– Prowadzone już od lat działania profilaktyczne miasta przynoszą efekty, gdyż krakowianie coraz częściej reagują na przypadki niszczenia przestrzeni miejskiej, dzwoniąc na numer 986. W efekcie tych zgłoszeń każdego roku ujmujemy na gorącym uczynku od kilku do kilkunastu wandali niszczących nasze miasto – wskazuje Marek Anioł, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

– Niestety nadal problemem jest brak właściwych przepisów, o których zmianę staramy się od wielu lat, a które obligowałyby właścicieli posesji prywatnych do niezwłocznego usuwania wulgarnych napisów. Na szczęście coraz częściej właściciele i zarządcy nieruchomości poczuwają się do odpowiedzialności za swoje mienie i sami lub z pomocą miejskich aktywistów, zamalowują te najbardziej wulgarne – dodaje rzecznik straży.

Już od dziewięciu lat w Krakowie z nielegalnymi napisami walczy także grupa Pogromcy Bazgrołów. To oddolna inicjatywa zapoczątkowana przez grupę sąsiadów, która powstała w listopadzie 2013 r., aby walczyć z dewastowaniem przestrzeni publicznej. Trzy lata później ich działalność usankcjonowało zarządzenie prezydenta, powołujące Zespół Zadaniowy ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie.

Od początku tego roku do bazy na stronie www.bazgroly.krakow.pl wprowadzono 1025 zgłoszeń, które dotyczyły nielegalnych malunków. Z tej liczby zostało usuniętych już 985.

Kosztowne usuwanie

Z nielegalnym graffiti zmaga się także Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Dotychczas do tej jednostki zgłoszono 363 interwencje w sprawie usunięcia pseudograffiti.

Do września tego roku MPO oczyściło 9 305 m2 powierzchni różnych obiektów należących lub będących we władaniu miasta. Były to m.in. ekrany akustyczne, mosty, wiadukty, tunele, przejścia podziemne, kładki dla pieszych, ale także pomniki. Doprowadzenie do pierwotnego porządku tych miejsc kosztowało blisko 75 tys. złotych.

Również Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie na bieżąco zleca usuwanie nielegalnych napisów z elewacji budynków pozostających w zarządzie tej jednostki. Na stronie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie dostępny jest formularz, dzięki któremu można zgłosić nielegalne graffiti powstałe na budynkach ZBK.

Do tej pory ZBK odnotował 121 zgłoszeń dotyczących graffiti, a koszt ich usunięcia wyniósł ponad 67 tys. zł.

Gdzie zgłosić nielegalne graffiti?

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-17
Data aktualizacji: 2022-11-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź