Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Dzień z reumatologiem” – weź udział w bezpłatnych konsultacjach

Osteoporoza najczęściej rozwija się bez widocznych objawów. Dowiadujemy się o niej, gdy w wyniku ubytków w kościach doszło do złamania. Inne choroby reumatologiczne również mogą mieć niebezpieczne konsekwencje. Dlatego diagnostyka i zdobycie odpowiedniej wiedzy są niezwykle ważne. W Krakowie w ramach „Dnia z reumatologiem” w środę, 23 listopada, będzie można wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach i porozmawiać ze specjalistami.

Fot. materiały prasowe

Toczeń rumieniowaty-układowy, twardzina układowa, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) czy zespół Sjögrena, choć nie są diagnozowane tak często jak osteoporoza, mogą powodować nie mniej przykre dolegliwości. W zależności od choroby, stopnia jej rozwoju i przebiegu powodują one m.in. obrzęk stawów, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, duszności, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie nerek, płuc czy serca. Zignorowanie choroby może w konsekwencji doprowadzić do nieodwracalnych i niebezpiecznych zmian.

Otrzymanie trafnej diagnozy odpowiednio wcześnie ma kluczowe znaczenie chociażby w przypadku twardziny układowej, która może postępować stosunkowo szybko, prowadząc do śmierci. Z kolei aż 70% pacjentów dotkniętych toczniem rumieniowatym zmaga się z zapaleniem nerek, a 18% doznaje uszkodzenia miąższu płuc. Na ryzyko wystawione jest również serce, gdzie diagnozowane jest m.in. wysiękowe zwężenie tętnic wieńcowych. Tym bardziej osoby zmagające się z chorobami reumatologicznymi nie powinny odkładać wizyty u ekspertów na później.

Dlatego w Centrum Medycznym Pratia MCM przy ul. Rejtana 2, już w środę, 23 listopada będzie można wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach reumatologicznych.

Kto może wziąć udział?

Akcja „Dzień z reumatologiem” skierowana jest do wszystkich, którzy zmagają się przynajmniej z jedną z pięciu chorób kości i stawów, są w trakcie jej leczenia lub rozpoznania. Do chorób tych należą:

  • toczeń rumieniowaty-układowy
  • twardzina układowa
  • łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS)
  • zespół Sjögrena
  • osteoporoza.

Specjalistyczne porady świadczyć będą dr hab. n. med. Mariusz Korkosz (w godzinach 12.00-17.00), lekarz reumatolog Ewa Górecka (w godzinach 14.00-19.00) i lekarz reumatolog Renata Kolasa (w godzinach 15.00-19.00) - lekarze na co dzień wspierający rozwój innowacyjnych terapii w Pratia.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-14
Data aktualizacji: 2022-11-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź