Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Co dalej z konsultacjami społecznymi w sprawie tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej?

Radni z Komisji Dialogu Obywatelskiego dyskutowali na temat ewentualnych działań komisji w zakresie konsultacji ws. tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej.

Fot. Trasa Łagiewnicka SA

Rada Miasta Krakowa podczas sesji 26 października podjęła uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta w sprawie przedstawienia dodatkowego wariantu przebiegu Tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej uwzględniającego transport szynowy w tunelu przechodzącym pod rzeką Wisłą i nie ingerującym w las łęgowy w Przegorzałach oraz wariantu poprowadzenia w tunelu Trasy Pychowickiej (w całości) wraz z przeprawą przez Wisłę celem ochrony lasu łęgowego, Zakrzówka oraz krajobrazu Parku Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Planowana inwestycja obejmuje cztery dzielnice: Krowodrzę, Bronowice, Zwierzyniec oraz Dębniki.  Konsultacje społeczne w sprawie wariantów tras są już prowadzone i potrwają do 2 grudnia.

Przewodniczący Komisji Artur Buszek zwrócił uwagę, że obecnie nie są konsultowane dodatkowe warianty przebiegu tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej, o które zawnioskowali radni w uchwale. Przedstawiciele spółki Trasa Łagiewnicka S.A., którzy prowadzą konsultacje podkreślają, że ich celem jest zaprezentowanie wariantów projektowanych tras: Zwierzynieckiej i Pychowickiej oraz zebranie opinii mieszkańców na temat wyboru jednego z wariantów, a także uwag, propozycji i oczekiwań dotyczących planowanej inwestycji. Radni obawiają się jednak, że prowadzenie konsultacji bez zaprezentowania dodatkowych wariantów, o które zawnioskowała rada w uchwale, może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Radny Łukasz Maślona zasugerował, by z decyzją o działaniach Komisji w sprawie konsultacji wstrzymać się do dyskusji, która odbyła się na sesji Rady Miasta Krakowa 9 listopada. Radnym przedstawiona została informacja Prezydenta Miasta Krakowa i prezesa spółki Trasa Łagiewnicka ma temat konsultacji wariantów trasy Zwierzynieckiej i Pychowickiej, z prezentacją poszczególnych wariantów. – Nie wiemy czy wykonawca, który projektuje i wykonuje warianty dla Trasy Łagiewnickiej jest skory do przygotowania dodatkowego wariantu – mówił Maślona. Natomiast radny Michał Starobrat zasugerował wstrzymanie konsultacji do momentu przedstawienia wariantu, do przygotowania którego rada miasta zobowiązała do prezydenta. - Trwają konsultacje, ale mieszkańcy nie mogą odnieść się do dodatkowych wariantów – podkreślał Starobrat. Artur Buszek, przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego poinformował, że Komisja decyzję o dalszych krokach w sprawie konsultacji podejmie po dyskusji na sesji Rady Miasta Krakowa. 

Komisja Dialogu Obywatelskiego opiniowała także wniosek w ramach inicjatywy lokalnej pt. „Spotkanie Opłatkowe – integracja pokoleniowa”. Radni nie wydali pozytywnej opinii dla tego wniosku.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: Małgorzata Kubowicz
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-11-09
Data aktualizacji: 2022-11-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź