Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Lisy w mieście – jak się zachować?

Coraz częściej w mieście można obserwować przechadzające się lisy, ostatnio jeden z nich widziany był nawet pod Wawelem. W ubiegłych latach lis regularnie wizytował też ogród botaniczny UJ. Takie odwiedziny lisów w mieście nie są odosobnionym przypadkiem, gdyż zwiększona liczebność tych zwierząt oraz ich występowanie w granicach dużych miast jest zjawiskiem obserwowanym w całej Europie.

Fot. pixabay.com

Wydział Kształtowania Środowiska UMK wskazuje, że jest to efekt synantropizacji i synurbizacji, które związane są z utratą lęku tych zwierząt przed ludźmi i ich przystosowaniem się do życia w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.

Chociaż służby miejskie nie notują zbyt wielu zgłoszeń związanych ze spotkaniami mieszkańców z lisami, to warto przypomnieć kilka zasad jak się zachować w obecności tych zwierząt.

Ponieważ lisy mogą być nosicielami wielu pasożytów, ale i chorób, ze wścieklizną na czele, to przede wszystkim nie powinniśmy się do nich zbliżać. W przypadku spotkania najlepiej spokojnie oddalić się z miejsca. Nie wolno ich drażnić, ani dokarmiać.

Aby ograniczyć odwiedziny dzikich zwierząt w pobliżu naszych posesji, należy szczelnie zamykać kosze oraz kontenery na śmieci, zwłaszcza te z odpadkami organicznymi. Należy dbać o porządek i czystość wokół terenu, który może być potencjalnie odwiedzany przez dzikie zwierzęta.

Zarząd Zieleni Miejskiej przypomina także o pozytywnej roli tych drapieżników w środowisku, zwłaszcza z punktu widzenia utrzymania zieleni. Lisy polują na gryzonie, które w wielu miejscach Krakowa powodują szkody. Lisy są więc naturalnym składnikiem naszej fauny i nie mogą być całkowicie wyeliminowane ze środowiska.

Jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go samodzielnie. Incydenty związane z dziką zwierzyną zwłaszcza chorą, ranną, uwięzioną bądź stwarzającą bezpośrednie zagrożenie mieszkańcy powinni zgłaszać do straży miejskiej (nr alarmowy: 986) bezzwłocznie, w czasie ich trwania lub bezpośrednio po ich wystąpieniu. Umożliwi to szybkie poinformowanie Polskiego Związku Łowieckiego lub pogotowia ds. zwierząt łownych i chronionych oraz odpowiednią ocenę sytuacji.

Więcej informacji o zwierzętach w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-24
Data aktualizacji: 2022-11-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź