Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekend w Krakowie – sprawdź, co się będzie działo

Ten weekend jest w Krakowie bardzo intensywny! Bieg Trzech Kopców, trening rolkarski i na boiskach przy Trasie Łagiewnickiej. Zapraszamy też do udziału w akcji „Weekend seniora z kulturą”, premiery teatralne, koncerty i festiwal filmowy dla dzieci. Jest, co robić. Sprawdźcie!

Fot. Jan Graczyński

Już w tę niedzielę 15. Bieg Trzech Kopców!

W najbliższą niedzielę, 2 października odbędzie się 15. Bieg Trzech Kopców. Uczestnicy jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim wystartują o godz. 10.30 pod kopcem Krakusa i pokonają 13-kilometrową trasę pod kopiec Piłsudskiego.

Trenuj w Krakowie! 1 października zajęcia rolkarskie

Już jutro, 1 października zapraszamy na bezpłatne zajęcia „Rolkuj z nami!”, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”, wpisującego się w miejską kampanię „Kraków w formie”. W treningu mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy jazdy na rolkach od 6 roku życia. Obowiązują zapisy i limit zgłoszeń – 30 osób.

Sportowa jesień na boiskach przy Trasie Łagiewnickiej

Trasa Łagiewnicka to nie tylko trakt komunikacyjny, ale i przestrzeń oddana pieszym! Teren bezpośrednio nad tunelem, który prowadzi między ul. Zakopiańską a ul. Grota-Roweckiego stał się miejscem rekreacji i sportu. W niedzielę, 2 października, nie zabraknie tam ruchowych aktywności – m.in. trening fitness, kung-fu, a także pokazy gry drużyny Kraków Lacrosse Kings. A to wszystko w ramach miejskiej kampanii „Kraków w formie”.

Weekend seniora z kulturą

1 i 2 października w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” – ministerialna akcja, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad pięćset instytucji z całego kraju, nie zabraknie oczywiście także krakowskich propozycji. Co nasze muzea, teatry i centra kultury przygotowały dla seniorów? Szczegóły tutaj.

Przed nami „Bajit Chadasz”, czyli spotkania z kulturą żydowską

2 października rozpocznie się tegoroczna edycja „Bajit Chadaszu”, czyli jesiennego programu Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu. O godz. 18.00 zapraszamy na Koncert Noworoczny Rosz Haszana 5783 – recital fortepianowy w wykonaniu Giuseppe Amadei (Włochy).

„Piotruś Pan” w Teatrze Ludowym

Teatr Ludowy zaprasza na nowy spektakl, którego bohatera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać: dumny, przekorny chłopak, który nie ma przeszłości ani przyszłości, a jego życie to „wieczne teraz”, wieczna Nibylandia. „Piotrusia Pana” na deskach Sceny pod Ratuszem można oglądać od najbliższego weekendu.

„Strach i nędza 2022” – premiera spektaklu w Łaźni Nowej

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na swoją pierwszą premierę sezonu 2022/2023. „Strach i nędza 2022” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego to spektakl inspirowany filmem „8½” w reżyserii Federico Felliniego, tekstem Jakuba Roszkowskiego pt. „Strach i nędza IV RP” oraz osobistymi doświadczeniami twórców.

Intensywny weekend na Wawelu

Pierwszy weekend października w Zamku Królewskim na Wawelu to czas pożegnania dwóch ważnych wystaw czasowych: „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich” oraz „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”, a także akcji „Weekend seniora z kulturą”.

  • ostatnie dni z arcydziełami

Trzy arcydzieła – w tym „Św. Jerzy i smok” Paola Uccella – które zawitały na Wawel w lipcu br., należały niegdyś do wiedeńskiej kolekcji rodziny Lanckorońskich – jednego z najznamienitszych prywatnych zbiorów malarstwa w Europie.

  • koniec letniego sezonu w Ogrodach Królewskich i plenerowej „smoczej” wystawy

Najbliższa niedziela to również ostatni dzień, kiedy można zwiedzić Ogrody Królewskie i podziwiać rzeźby Bronisława Chromego na wystawie plenerowej „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Wystawa, zorganizowana przez Zamek wspólnie z Fundacją im. Bronisława Chromego, uświetnia 50. rocznicę powstania pomnika Smoka Wawelskiego.

  • weekend seniora z kulturą

Z kolei zarówno 1, jak i 2 października w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą”. Zamek Królewski na Wawelu przygotował z tej okazji specjalną ofertę. Seniorzy – emeryci, osoby powyżej 65. roku życia – będą mogli w tych dniach zwiedzić za złotówkę Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, czyli II piętro Zamku, gdzie znajdują się m.in. Sale – Poselska i Senatorska.

Jubileusz szpitala bonifratrów – zaproszenie na koncert

W tym roku obchodzimy 25-lecie odzyskania przez zakon bonifratrów szpitala przy ul. Trynitarskiej w Krakowie. Z tej okazji już jutro, 1 października odbędą się uroczystości jubileuszowe – na finał wystąpią Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz z towarzystwem Warsaw String Quartet oraz Strzyżowskiego Chóru Kameralnego.

Centrum Młodzieży świętuje 70. urodziny

Kiedyś przy Krowoderskiej 8, dziś przy Krupniczej 38 – krakowskie Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności, pod hasłem „Cokolwiek robisz, rób w zachwycie!”. Ta publiczna placówka wychowania pozaszkolnego działająca w systemie edukacji narodowej jest największym pałacem młodzieży w Małopolsce i od 1952 roku wspiera krakowskie szkoły oraz rodziców w mądrym, twórczym zagospodarowywaniu czasu wolnego dzieci i młodzieży: rozwijaniu zainteresowań, pielęgnowaniu pasji, poszukiwaniu talentów. 

Kiermasz Pogranicza Kultur na Małym Rynku

Do 2 października potrwa Kiermasz Pogranicza Kultur na Małym Rynku. To okazja do poznania oferty twórców ludowych i rzemieślników. Wydarzenie od lat przyciąga krakowian i turystów odwiedzających nasze miasto.

Strefa 79. Obiekty rzeźbiarskie i malarstwo Dobiesława Gały

Na wystawie pt. Strefa 79 w Nowohuckim Centrum Kultury prezentowane są strukturalne cykle, które obejmują monochromatyczne, ciemne, białe oraz wielobarwne kompozycje o charakterze reliefowym. Dobiesław Gała jest artystą rzeźbiarzem, doktorem sztuki, adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Prodziekanem na Wydziale Rzeźby. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego Tima Scotta.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Kino Pod Baranami zaprasza na pokazy filmowe w ramach 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, które odbędzie się 1-2 października. Jak co roku, to ogólnopolskie wydarzenie zawita do krakowskiego Kina Pod Baranami, gdzie zaprezentowanych zostanie dziesięć wyjątkowych filmów animowanych i aktorskich dla widzów w wieku od 4 do 12 lat.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-30
Data aktualizacji: 2022-10-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź