Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Trasa Łagiewnicka SA podwójnie doceniona przez ekspertów

21 września podczas Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne wręczone zostały TYTANY, nagrody za osiągnięcia w branży geoinżynieryjnej oraz budownictwa podziemnego. Oddana do użytkowania pod koniec sierpnia Trasa Łagiewnicka została w tym konkursie doceniona dwukrotnie.

Fot. materiały prasowe

W kategorii projekt/realizacja roku w obszarze budownictwa podziemnego nagrodzono generalnego Wykonawcę Trasy, przyznając jednocześnie Tytanowy Laur Inwestora Trasie Łagiewnickiej SA.  Jury doceniło zarówno realizację tuneli o łącznej długości 2,1 km jak i zagospodarowanie przestrzeni nad nimi.

Konkurs organizowany jest już od ponad dwudziestu lat, a same nagrody są jednymi z bardziej cenionych wyróżnień w branży.  Laureacie są wskazywani przez jury, w skład którego wchodzą uznani eksperci – uczestnicy rynku i przedstawiciele ośrodków naukowych, badawczych oraz branżowych stowarzyszeń.

Powstanie Trasy Łagiewnickiej otworzyło dla Krakowa i jego mieszkańców szereg nowych możliwości komunikacyjnych. Nowy, 3,5-kilometrowy odcinek drogi pozwala dziś na swobodny przejazd pomiędzy południowymi dzielnicami miasta, z pominięciem wąskich, osiedlowych ulic. Tworzące arterię tunele zostały zaprojektowane tak, by nie dzieliły miasta na dwie części, ale integrowały nową trasę z istniejącą już infrastrukturą, poprawiając płynność ruchu pojazdów.

Trasa Łagiewnicka otworzyła także szansę na rozwój komunikacji zbiorowej prowadzącej do ścisłego centrum Krakowa. Dzięki powstaniu nowej linii tramwajowej pasażerowie komunikacji miejskiej uzyskali dogodne i szybkie połączenie między Kurdwanowem a Ruczajem bez konieczności dodatkowych przesiadek w rejonie śródmieścia.

Powstanie aż siedmiu tuneli, w tym jednego tramwajowego pozwoliło na ograniczenie do minimum oddziaływania na otoczenie ruchu ulicznego. W większości budowane były metodą odkrywkową. Najdłuższe to te zlokalizowane pod terenem Białych Mórz (ponad 600 metrów) oraz od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (500 metrów), najkrótsze to 22 metrów tunelu pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i ul. 8 Pułku Ułanów oraz 60 metrów pod ul. Zakopiańską. Przestrzeń nad tunelem w rejonie Białych Mórz została przeznaczona na urządzoną zieleń o charakterze parkowym. Natomiast w rejonie ul. Zbrojarzy wykonano przestrzeń rekreacyjną z placami zabaw, boiskami oraz miejscami sprzyjającymi spotkaniom sąsiedzkim.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-22
Data aktualizacji: 2022-09-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź