Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przejście na energię odnawialną pomoże zaoszczędzić biliony

Koszt produkcji zielonej energii: wiatrowej czy słonecznej spada od dziesięcioleci. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazują, że przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną może pomóc światu zaoszczędzić nawet 12 bilonów dolarów do 2050 roku.

Fot. Magiczny Kraków

Według autorów raportu stwierdzenie, że przejście na odnawialne źródła energii będzie kosztowne jest błędem. Ceny gazu gwałtownie wzrosły z powodu rosnących obaw o dostawy energii, dlatego naukowcy twierdzą, że w obecnej sytuacji transformacja systemów energetycznych w tym kierunku jest także uzasadniona ekonomicznie.

Ustalenia raportu opierają się na analizie danych historycznych dotyczących cen energii odnawialnej i paliw kopalnych, a następnie modelowaniu jak mogą się one zmienić w przyszłości. Dane dotyczące paliw kopalnych pochodzą z 2020 r. i sięgają ponad 100 lat wstecz, co pokazuje, że po uwzględnieniu inflacji i zmienności rynku ceny nie uległy większym zmianom. Źródła odnawialne wykorzystywane są dopiero od kilku dekad, więc danych jest mniej. Jednak w tym czasie koszt produkcji energii słonecznej i wiatrowej gwałtownie spadł (w tempie zbliżonym do 10% rocznie) ze względu na ciągłe doskonalenie tej technologii. Przewidywania autorów raportu, że cena energii odnawialnej będzie nadal spadać opierają się na modelowaniu teoretycznym, wykorzystującym dane powiązane z innymi technologiami np. związanymi z branżą IT i telekomunikacją, które gwałtownie rozwijały się w ostatnim czasie. Ogromne inwestycje dokonane w tych branżach dały efekt skali, co miało bezpośrednie przełożenie na koszty usług i produktów.

Wiatr i słońce pozostają najtańszą opcją dla nowych projektów energetycznych, do rozwiązania jest problem przechowywania energii w okresach kiedy niesprzyjające warunki atmosferyczne prowadzą do spadku produkcji.

Więcej informacji tutaj [eng.]

 Słońce w mieście

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-22
Data aktualizacji: 2022-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź