Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Od października wzmocnienia komunikacji miejskiej w Krakowie

Od początku października bieżącego roku, dzięki możliwości skierowania do ruchu dodatkowych 25 autobusów, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie planuje dalsze wzmocnienia oferty przewozowej.

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie
Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie
  • linia 105 – zwiększenie częstotliwości kursowania do 10 minut w godzinach szczytu
  • linie 124/424 – zwiększenie łącznej częstotliwości kursowania do 15 minut we wszystkie dni tygodnia 
  • linia 139 – zwiększenie częstotliwości kursowania do 10 minut w godzinach szczytu
  • linie 182/482 – zwiększenie łącznej częstotliwości kursowania do 7,5 minuty w godzinach szczytu
  • linia 142 będzie kursować po wydłużonej trasie Os. Na Stoku – Blokowa – Kombinat – Aleja Przyjaźni.

W dni wolne, w godzinach około 9.00-17.00 realizowane będą kursy na jeszcze dłuższej trasie Os. Na Stoku – Cmentarz Prądnik Czerwony, oznaczone linią 442. Planowane jest uruchomienie nowej linii autobusowej w ciągu Trasy Łagiewnickiej, jednak jej trasa jest jeszcze weryfikowana poprzez przejazdy techniczne. O szczegółach poinformujemy do końca tygodnia. Przywracamy również weekendowe częstotliwości kursowania do 20 minut na najważniejszych liniach autobusowych, w tym m.in.: 105, 106, 124/424, 129, 139, 144, 159, 164, 172, 173, 179, 182, 184 oraz na liniach: 501, 502, 503 i 537.

Dodatkowe autobusy obsłużą również linie objazdowe związane z przebudową ul. Królowej Jadwigi.


W MPK SA w Krakowie podobnie jak w innych przedsiębiorstwach komunikacyjnych w Polsce występuje problem z niewystarczającą liczbą kandydatów do pracy na stanowisku kierowcy. W celu poprawy sytuacji kadrowej miejski przewoźnik prowadzi intensywne działania rekrutacyjne, których efekty są już zauważalne.

Od czerwca do sierpnia zaczęło lub wkrótce zacznie pracę 44 nowych kierowców, a 20 kolejnych osób zostało zapisanych na kurs. Warto podkreślić, że MPK SA w całości finansuje kandydatom wszystkie koszty związane ze zdobyciem uprawnień.

W celu zniwelowania negatywnych skutków wysokiej inflacji oraz rosnących stóp procentowych dla pracowników, ajentów i kandydatów do pracy, MPK SA w Krakowie podjęło określone działania.

W tym roku już trzy razy uległa zmianie stawka dla prowadzących pojazdy. Od 1 stycznia było to dodatkowe 500 zł, od 1 lipca 200 zł, od 1 sierpnia zostały wprowadzone dopłaty do godzin dodatkowych: 15 zł dla kierowców zatrudnionych na etat i 35 zł dla ajentów.

Przewoźnik dąży do tego, aby kierowcy i motorniczowie, którzy dopiero zaczynają pracę, w nadchodzącym roku otrzymali wynagrodzenie od ok. 4,8 tys. zł do ok. 5 tys. zł netto.

Sytuację u krakowskiego przewoźnika na bieżąco monitoruje prezydent Jacek Majchrowski, który w ostatnim czasie kilkukrotnie spotykał się z przedstawicielami zarządu, rady nadzorczej i związków zawodowych funkcjonujących w MPK, w celu ustalenia wysokości wzrostu wynagrodzeń dla pracowników już od 1 października, z uwzględnieniem osób, które rozpoczynają pracę. Podpisane 29 sierpnia, porozumienie ze związkami zawodowymi zakłada, że wynagrodzenia od 1 października wzrosną o 500 zł brutto.

– Planujemy, że od października oferta przewozowa dla mieszkańców i studentów na początku roku akademickiego będzie taka sama jak przed wakacjami – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Z informacji przekazanych przez Zarząd Transportu Publicznego wynika, że MPK realizuje w dni powszednie obecnie 9492 kursy (więcej o 161 niż w analogicznym czasie w 2021 r.), które są obsługiwane przez 497 pojazdów. Z kolei Mobilis obsługuje 19 linii autobusowych, na których kursuje 79 pojazdów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-20
Data aktualizacji: 2022-09-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź