Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O urologii bez tabu – trwa Festiwal KultURO

Bezpłatne konsultacje, infolinia urologiczna, lekcje prozdrowotne w szkołach, konkurs plastyczny i niezwykły koncert – 24 września wystartowała ósma edycja Festiwalu KultURO.

KultURO 2022
Fot. materiały prasowe

KultURO to wydarzenie, które łączy urologię z muzyką i sztuką. Krakowscy lekarze urolodzy w gabinetach i na scenie, już od ośmiu lat, próbują w ten sposób przełamać tabu związane z chorobami układu moczowego.

Prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes Fundacji Urodzeni-Zdrowi i pomysłodawca Festiwalu KultURO zapewnia, że nieprzypadkowo postawił na kulturalno-zdrowotną promocję profilaktyki.

– Bo taka forma działa, to niewątpliwe. (...) Cieszę się, że to właśnie w moim mieście choroby pochodzenia urologicznego przestają być tematem tabu. Z roku na rok widzę coraz większe zainteresowanie nie tylko naszym festiwalem, ale i znacznie większą liczbą osób zapisujących się na badania profilaktyczne. To mnie napawa optymizmem, bo im wcześniej chorobę wykryjemy, tym większe szanse na jej wyleczenie – podkreśla.

Badania uratują życie

Trochę statystyki: wykrycie raka prostaty na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. skuteczności wyleczenia! Ale z powodu tej choroby w Polsce wciąż umiera codziennie 15 osób! Co piąty Polak chory onkologicznie zmaga się właśnie z rakiem prostaty.

– Niechętnie się badamy, to fakt. Niektórzy się boją, inni lekceważą objawy z powodu niskiej świadomości i braku wiedzy. Dlatego nieustannie edukujemy i powtarzamy: nowotwory układu moczowego stanowią aż 25 proc. liczby wszystkich nowotworów! Najczęściej występuje rak prostaty, potem nowotwory pęcherza i na trzecim miejscu są nowotwory nerki. Nie sposób zapobiec wszystkim chorobom, ale wielu można uniknąć. Na przykład nie palić papierosów. Ja zachęcam do rzucenia nałogu zarówno w gabinecie, jak i ze sceny grając mocny rock'n'roll – dodaje szef uniwersyteckiej urologii.

– Zdajemy sobie sprawę, że leczenie pacjenta z mniej zaawansowaną chorobą jest znacznie szybsze, tańsze i łatwiejsze niż chorych z zaawansowanymi schorzeniami nowotworowymi. Dlatego też profilaktyka jest kluczowa, żeby ograniczyć nieszczęścia, które się zdarzają nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce. Tragedia dotyka nie tylko chorych, ale ich najbliższych – zaznacza prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum.

– Spośród globalnej liczby nowotworów rozpoznawalnych na świecie, ponad 25 proc. to nowotwory tzw. urologiczne. Obserwujemy złagodzenie pandemii COVID-19, jednak nie mam najmniejszych wątpliwości, że pandemia nowotworów, w tym tych neurologicznych, właśnie się rozpoczęła. Będziemy obserwować coraz więcej chorych, w coraz większym stopniu zaawansowania. Choroba wcześniej wykryta pozwala na całkowite wyleczenie i zastosowanie mniej inwazyjnych sposobów leczenia. Warto więc mieć swój los w swoich rękach – dodaje prof. P. Chłosta.

Bezpłatne konsultacje i porady telefoniczne

Eksperci alarmują, że zdecydowaną liczbę chorych można uratować, jeśli zgłoszą się do urologa w odpowiednim czasie. Dlatego najważniejszym punktem festiwalowych wydarzeń jest dzień otwarty w gabinetach urologicznych krakowskich szpitali oraz konsultacje telefoniczne ze specjalistami.

Dzień otwarty w poradni urologicznej Szpitala im. Żeromskiego odbył się 24 września.

Dzień otwarty w poradni urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego odbył się 1 października.

– Dlaczego Kraków i dlaczego Uniwersytet Jagielloński? Bo realizujemy politykę najzdrowszego miasta. Tym najzdrowszym miastem w Polsce już jest, bo znajduje się w czołówce najzdrowszych miast w Europie i nie mam najmniejszej wątpliwości, że będzie w czołówce światowej. Polityka realizowana skutecznie przez władze miasta, zmierzająca do promocji i kultury zdrowotnej, nie tylko w dziedzinie urologii, pokazuje, że warto i należy tu mieszkać. Za to składam najserdeczniejsze podziękowania władzom miasta. Jestem dumny, że jestem krakowianinem – podkreśla P. Chłosta.

Urolodzy zapraszają do współpracy młodzież

Organizatorzy jak co roku do współpracy zachęcają młodsze pokolenie. Mówią wprost: młodzieńcza energia, kreatywność i spontaniczność przynosi znakomite efekty w promowaniu zdrowego trybu życia. Dlatego podczas 8. edycji KultURO adresatem wielu wydarzeń będzie młodzież. To dla nich organizatorzy przygotowali sporo ciekawych wyzwań i wydarzeń.

Jednym z nich to konkurs plastyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych. Tegorocznym zadaniem będzie przygotowanie plakatu dotyczącego tematyki profilaktyki urologicznej. Zwycięski plakat będzie częścią kampanii promującej działania profilaktyczne w ramach KultURO 2023.

Pracę należy przesłać listownie na adres: ul. Garbarska 13/3, 31–131 Kraków, z dopiskiem „Konkurs plastyczny”, do 31 grudnia (decyduje data stempla pocztowego). Szczegóły i zasady konkursu na stronie internetowej urodzenizdrowi.pl.

Do uczniów szkół ponadpodstawowych będzie skierowana także lekcja prozdrowotna. Wybitni urolodzy, podpowiedzą i doradzą, w jaki sposób podejmować trudne tematy z rodzicami i dziadkami. Lekcje będą dostępne jako nagrany materiał przesyłany do zainteresowanych szkół.

– Wytłumaczymy, na czym polega problem zachorowań urologicznych i na jakie symptomy szczególnie warto zwrócić uwagę – zdradza prof. Piotr Chłosta. Nauczyciele, dyrektorzy szkół średnich, a także sami uczniowie mogli zgłaszać zainteresowanie lekcją prozdrowotną wysyłając wiadomość e-mail na adres: kulturo@urodzenizdrowi.pl do 28 października.

Edukacja seniorów

Aby zwrócić uwagę, że profilaktyka ważna jest na każdym etapie życia, przygotowane zostaną filmy edukacyjne, które następnie dystrybuowane zostaną w miejscach uczęszczanych przez krakowskich seniorów tj. uniwersytety trzeciego wieku, Centra Aktywności Seniorów, kluby seniorów czy domy spokojnej starości.

Tematyka nagrań dotyczyć będzie między innymi: dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, domowej rehabilitacji urologicznej, pomocy w przygotowaniu do pierwszego badania.

Na rozpoczęcie festiwalu mocny rock'n'roll!

Festiwal KultURO to też porządna dawka muzycznej energii. Niezwykły koncert rockowy z prof. Piotrem Chłostą na czele jest wizytówką festiwalową i stałym punktem na liście wydarzeń KultURO.

W imprezie udział wzięli: Marek Piekarczyk, Piotr Cugowski, Janusz Grzywacz i debiutant festiwalowy: formacja Trzynasta W Samo Południe z Wrocławia. Plenerowy koncert odbył się 24 września w klubie muzycznym Forty Kleparz.

KultURO 2022

Festiwal KultURO, organizowany przez krakowską Fundację UROdzeni-Zdrowi, jest częścią międzynarodowej kampanii Tydzień Urologii promującej profilaktykę urologiczną.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prezydent Krakowa oraz oraz prorektor UJ ds. Collegium Medicum. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęli: Polskie Towarzystwo Urologiczne, Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii w Polsce, Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” oraz Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europea”.

Partnerami wspierającymi są: Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Szpital im. Stefana Żeromskiego w Krakowie i ZiZ Centrum Edukacji.

Przeczytaj także:

umk_6761.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6764.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6767.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6768.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6769.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6770.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6772.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6775.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6776.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6779.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6780.jpg
Piotr Wojnarowski / Kraków.pl
umk_6761.jpg
umk_6764.jpg
umk_6767.jpg
umk_6768.jpg
umk_6769.jpg
umk_6770.jpg
umk_6772.jpg
umk_6775.jpg
umk_6776.jpg
umk_6779.jpg
umk_6780.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-16
Data aktualizacji: 2022-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź