Ekologia rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Postępują prace przy realizacji zielonej ul. Krupniczej

Ulica Krupnicza, na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego, zmienia swoje oblicze. W ramach przebudowy zrealizowano już znaczną część prac, przede wszystkim działania prowadzone pod ziemią. W najbliższym czasie rozpocznie się odtwarzanie nawierzchni, a następnie zazielenianie terenu. Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, nową ulicą będziemy spacerować za ok. dwa miesiące.

ulica Krupnicza wizualizacja 2
Fot. materiały prasowe

Zakończenie prac podziemnych

Rewitalizację ulicy Krupniczej wspólnie realizują Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Wodociągi Miasta Krakowa przeprowadziły budowę i przebudowę sieci wodociągowej na odcinku 278 metrów. To zadanie wykonano w uzgodnionym wcześniej terminie, czyli od 4 kwietnia do 31 maja. MPEC natomiast zakończył budowę głównego ciepłociągu, tworząc przyłącza do konkretnych budynków. Kiedy rozpocznie się sezon grzewczy, szereg budynków dostanie ciepło sieciowe, zamiast ogrzewania gazowego. Jednym z beneficjentów tego przyłączenia jest Teatr Bagatela.

W związku z intensywnymi pracami pod ziemią, niezbędne było przeprowadzenie badań archeologicznych, co wpłynęło na czas trwania rewitalizacji ul. Krupniczej. Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, nową ulicą będziemy spacerować za ok. dwa miesiące. Mogą mieć na to wpływ ostatnie badania archeologiczne i warunki atmosferyczne.

– Kiedy wprowadziliśmy wykonawcę do realizacji tego zadania, okazało się, że Wojewódzki Konserwator Zabytków, zgodnie z przepisami, nakazał wykonanie bardzo szczegółowych badań. Te badania nie byłyby konieczne, gdybyśmy tylko odtwarzali nawierzchnię, ponieważ wtedy sięgalibyśmy w głąb jedynie ok. 80 cm. Natomiast przy budowie zbiorników i studni dochodzimy do 3 metrów głębokości. Zatem badania archeologiczne musiały zostać wykonane – mówi Jerzy Marcinko, wiceprezes zarządu MPEC.

– W dodatku prace archeologiczne były realizowane ręcznie, ponieważ nie było możliwości prowadzenia działań mechanicznych. Dodatkowo dostaliśmy zalecenie, żeby odzyskiwać czarną kostkę bazaltową, która będzie w 20 proc. budowlana. Kiedy to zadanie zmierzało do końca, dwa podmioty gospodarcze: zakłady gazownicze i energetyczne uzyskały pozwolenia konserwatorskie na zmianę swoich sieci. Po raz kolejny nastąpiło uzasadnione wydłużenie okresu, tak naprawdę rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych – dodaje Jerzy Marcinko.

 

Kiedy rozpocznie się odtwarzanie nawierzchni?

W tej chwili jest zamknięty cały zakres robót podziemnych i wymiana instalacji, przynajmniej do ul. Loretańskiej. Na dalszym odcinku, czyli między ul. Loretańską a ul. Szujskiego, pracują jeszcze zakłady gazownicze i energetyczne. Do końca przyszłego tygodnia działania powinny się zakończyć.

– W tej chwili zaczynamy przygotowywać teren pod położenie kostki brukowej, która już w części została tutaj zwieziona. Mam nadzieję, że nie będziemy mieć żadnych niespodzianek archeologicznych. Postęp prac powinien być widoczny z tygodnia na tydzień – zaznacza Marcinko.

Zazielenianie terenu

W ramach ostatniego etapu prac, czyli zazielenienia, najpierw zostaną posadzone drzewa – dokładnie 39 sztuk. Na odcinku od teatru do ul. Loretańskiej czereśnie ptasie „Plena”, od ul. Loretańskiej do ul. Szujskiego olsze czarne. Oprócz drzew, zostanie posadzonych także kilka tysięcy krzewów i bylin.

Pojawią się także zbiorniki magazynujące wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do podlewania roślin oraz ogrody deszczowe, których zadaniem będzie spowolnienie odpływu wody opadowej do kanalizacji. Projektanci z Zarządu Zieleni Miejskiej przewidzieli w tym miejscu również ogrody fasadowe.

Aby polepszyć warunki bytowania drzew rosnących w nawierzchni, zaplanowano użycie gleby strukturalnej, która ułatwi rozwój systemu korzeniowego. Na ulicy znajdzie się także miejsce dla mebli miejskich, parkingów samochodowych i rowerowych oraz uwypuklenia informacji o historii ulicy na przestrzeni lat.

Idea projektu opiera się na koncepcji ulicy typu woonerf, czyli ulicy z uspokojonym ruchem, na której priorytetem jest bezpieczeństwo pieszych, przy jednoczesnym zachowaniu komunikacji samochodowej. Cel ten możliwy jest do osiągnięcia poprzez utworzenie wspólnej przestrzeni dla wszystkich użytkowników (rezygnacja z podziału na jezdnię i chodniki) oraz wprowadzenia mebli miejskich wraz z zielenią.

Po kilku latach starań wielu osób, w tym mieszkańców, głosujących za zazielenieniem ulicy Krupniczej w ramach budżetu obywatelskiego, jest już naprawdę blisko do tego, aby marzenia krakowian stały się rzeczywistością.

 

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-15
Data aktualizacji: 2022-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź