Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zaszczep swoje dziecko przeciw grypie

Kraków wznawia kampanię informacyjną odnośnie szczepień dzieci przeciw grypie. Nieodpłatne szczepienia realizowane są w szpitalu im. Żeromskiego. Program profilaktyki obejmuje dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Przed szczepieniem dzieci zostaną zbadane przez lekarza. U dzieci wcześniej nieszczepionych będzie konieczne podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie czterech tygodni.

Fot. materiały prasowe

Warto wspomnieć, że dzieci w grupie od 2 do 5 lat będą mogły przyjąć szczepionkę w formie aerozolu do nosa. Jeśli wystąpią przeciwwskazania do zastosowania takiej szczepionki donosowej lub w przypadku braku dostępności, zastosowana zostanie szczepionka iniekcyjna czterowalentna.

Dzieci młodsze, do 23. miesiąca, mogą przyjąć wyłącznie szczepionkę iniekcyjną.

Gdzie i kiedy można zaszczepić swoje dziecko?

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, os. Na Skarpie 66 w budynek H.

Rejestracja odbywa się telefonicznie od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–12.00, pod numerem telefonu: 734 218 445.

Podczas rejestracji wyznaczony zostanie dzień i godzina przyjęcia pacjenta.

Pacjenci będą przyjmowani od poniedziałku do soboty w następujących godzinach:

  • poniedziałek: 14.00-20.00
  • wtorek: 14.00-20.00
  • środa: 14.00-20.00
  • czwartek: 8.00-20.00
  • piątek: 14.00-20.00
  • sobota: 8.00-11.00 (1 raz w miesiącu)

Dlaczego warto szczepić dzieci przeciw grypie?

Wytyczne medyczne wskazują na zasadność szczepień dzieci przeciw grypie z uwagi na fakt, że może być niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, tym bardziej w czasie pandemii COVID-19.

Ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego, zakażenia grypowe najczęściej występują u dzieci. Dzieci są zatem grupą najbardziej narażoną na wirusa grypy i choroby grypopodobne. Co istotne, dzieci uważane są za wektory zakażenia w całej populacji, stąd zaszczepienie dziecka może uchronić pozostałych członków rodziny przed ewentualnym zachorowaniem.

Celem szczepień dzieci przeciw grypie jest nie tylko uniknięcie zachorowania, ale przede wszystkim poważnych powikłań pogrypowych. Największe ryzyko wystąpienia poważnych postaci grypy lub powikłań występuje właśnie u dzieci w wieku do 5 lat, ale także osób po 65. roku życia, kobiet w ciąży czy pacjentów przewlekle chorych.

Szczepienia ochronne są podstawową metodą profilaktyki. Szczepienie przeciw grypie nie daje jednak 100 proc. gwarancji ochrony przed chorobą, gdyż skuteczność zależy od sezonu i stanu zdrowia pacjenta, dlatego nie zwalnia z przestrzegania ogólnych zasad higieny.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-12
Data aktualizacji: 2022-09-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź